کد خبر: ۴۲۱۷
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ۲۲:۲۴
تعداد بازدید: ۵۹۸۰۰
انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.
علی ربانی رئیس بیست و ششمین همایش بین‌المللی کودکان در نشست خبری این همایش گفت: یکی از موضوعات این همایش بحث بلوغ است. سن بلوغ دو بخش زندگی یعنی کودکی را به بزرگسالی وصل می‌کند که در این برهه چند تغییر در فرد رخ می‌دهد و یکی از آنها تغییر روح و روان فرد و دیگری تغییر فیزیک است یعنی از نظر فیزیکی رشد می‌کند. انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند.

وی گفت: معضلات دوران بلوغ یکی افزایش وزن است. نگاهمان در دوران بلوغ این است که کودکان در نهایت چقدر قد می‌کشند و با دانستن این مقدار در صورت عقب ماندن کودک از قد مورد انتظار دخالت می‌کنیم که این مورد در مورد بلوغ نرمال است اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

ربانی خاطرنشان کرد: دو مطالعه بزرگ در ایران درباره دختران نشان داد که وزن بیشتر می‌شود شروع مرحله ورود به بلوغ زودتر است پس چاقی خفیف ورود افراد به مرحله بلوغ را تسهیل می‌کند یعنی فرد زودتر بالغ می‌شود که این اتفاق به قد کشیدن ضربه می‌زند در حالی که چاقی مفرط بلوغ را به تأخیر می‌اندازد.

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

رئیس بیست و ششمین همایش بین‌المللی کودکان افزود: برای دختران زیر 8 سالگی بلوغ زودرس و برای پسران زیر 9 سالگی بلوغ زودرس محسوب می‌شود همچنین برای دختران بالای 14 سال و برای پسران بالای 15 سالگی بلوغ دیررس عنوان می‌شود آن هم در صورتی که هیچ آثاری از بلوغ وجود نداشته باشد.

وی درباره تزریق آمپول هورمون رشد نیز گفت: هورمون رشد باید زمانی مصرف شود که کمبود هورمون رشد وجود داشته باشد اما به فردی که در حال رشد است تزریق هورمون رشد توصیه نمی‌شود چرا که نقشه راه در بدن این فرد کشیده شده است و تنها در صورتی به افراد نرمال تزریق می‌شود که بسیار کوتاه قد باشند چرا که این افراد مشکل روانی خواهند داشت بنابراین شانس 50 درصدی با تزریق هورمون به این افراد داده می‌شود تا قد مناسب‌تری داشته باشند.

ربانی خاطرنشان کرد: مهار کردن بلوغ زودرس مفید است ولی به تأخیر انداختن بلوغ نرمال برای رشد قدی به طور عموم مضر است زیرا گاهی نتیجه عکس داده و کوتاهی قد را در پی خواهد داشت به همین علت در برخی کشورها عقب انداختن بلوغ برای افزایش قد به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

رئیس بیست و ششمین همایش بین‌المللی کودکان افزود: در شیرخوارگی هم چاقی مفرط وجود دارد که اغلب ژنتیکی هستند. فرم رشد خانوادگی در این چاقی مؤثر است یعنی هر کاهش وزن و افزایش وزن بیماری نیست بلکه بحث چاقی مفرط در سنین بالاست که شیوع دارد و مورد نگرانی است که اغلب بر اساس پرخوری ایجاد می‌شود و به همین علت قابل پیشگیری است.

وی درباره کنترل تالاسمی ماژور در ایران نیز گفت: تالاسمی ماژور کنترل شده و شیوع آن به شدت کم شده است و بیشتر در شمال کشور به علت زمینه ژنتیکی و ازدواج فامیلی دیده می‌شود. البته یکی از راههای درمان تالاسمی ماژور پیوند مغز استخوان است که خوشبختانه در کشور ما انجام می‌شود و معمولاً درمان 100درصدی در پی دارد و در موارد معدودی این پیوند پس زده می‌شود.

ربانی درباره علت مراجعه اغلب کودکان به مرکز طبی کودکان گفت: بیشتر کودکان مانند سراسر جهان به علت سرماخوردگی و ویروس و بیماری‌های معمولی به این مرکز مراجعه می‌کنند. در شهرهای بزرگ بیشترین مراجعه اطفال به پزشکان چکاب‌های ماهانه است ولی در دهه‌های گذشته الگوی بیماری‌ها به علت افزایش بهداشت و پیشرفت علم از سمت بیماری‌های عفونی باکتریایی به سمت بیماری‌های ژنتیکی مادرزادی، قلبی و سندرم‌ها رفته است.

رئیس بیست و ششمین همایش بین‌المللی کودکان درباره برنامه‌های همایش گفت: 350 مقاله به همایش ارسال شده است که از این تعداد 250 عدد پذیرفته شده است که 20 عدد مربوط به پژوهشگران زبان است ضمن اینکه 19 سخنران خارجی در این همایش سخنرانی خواهند کرد.

وی برخی موضوعات حائز اهمیت این همایش را مباحثی در خصوص برنامه واکسیناسیون کشوری به علت تغییر برنامه و سخنان معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره وضعیت بهداشت و تغذیه عنوان کرد.

وی مباحث کودک‌ آزاری معضل بیماری‌های متابولیک در کشور، تالاسمی ماژور، ژنتیک، ویروس‌های نوپدید مانند ایبولا، چاقی در بچه‌ها، دیابت و تیروئید، بلوغ و اخلاق پزشکی را از مباحث مطروحه در این همایش دانست.

ربانی انتقال خون و مصرف فرآورده‌های خونی، رشد کودکان، مسائل روانی کودکان را از دیگر مباحث طرح شده در همایش دانست و گفت: نکته مهم دیگر این همایش برگزاری دوازدهمین همایش پرستاری کودکان در کنار همایش است.

رئیس بیست و ششمین همایش بین‌المللی کودکان درباره تغییر برنامه واکسیناسیون کشوری نیز گفت: واکسن هموفیلوس به برنامه واکسیناسیون کشوری وارد شده است که مننژیت و آرتریت را پیشگیری می‌کند که برای دولت هزینه دارد ولی منافع بالایی را در پی خواهد داشت.

چاقی نوزادان

ربانی درباره چاقی نوزادان گفت: سوءتغذیه دو طیف است یکی کمبود نامناسب وزن یا وزن نگرفتن نوزادان و دیگری افزایش نامناسب و مفرط که هر دو نامناسب است اما در حال حاضر معضل ما چاقی مفرط در سنین بالاست زیرا در سنین کودکی به واسطه تغذیه نامناسب وزن افزایش می‌یابد ولی در سنین کمتر از 5 سال چاقی زمینه ژنتیکی دارد و ربطی به پرخوری ندارد.

رئیس بیست و ششمین همایش بین‌المللی کودکان چاقی ناشی از پرخوری در دختران در کشور در حال افزایش است که نگران کننده که البته قابل پیشگیری است.

ربانی افزود: بچه‌هایی که زمینه چاقی دارند و شیر مادر می‌خورند شانس چاق شدن بیشتری دارند که نگران کننده نیست و در واقع وزن‌گیریشان بالاست اما وزن‌گیری به علت خوردن شیر مادر پس از گذر از دوره شیرخوارگی به حالت عادی باز می‌گردد.

وی تصریح کرد: کودکانی که در سنین پایین رشد خوبی دارند به دو دسته تقسیم می‌شوند یک دسته افرادی هستند که از نظر ژنتیکی رشد خوبی دارند و این رشد را تا پایان ادامه می‌دهند و دسته دیگر افرادی هستند که در ابتدا رشد خوبی دارند و زود به بلوغ می‌رسند و رشد به پایان می‌رسد.

منبع: ایسنا


تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: