کد خبر: ۴۱۱۶
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۳ - ۲۲:۴۰
تعداد بازدید: ۳۸۹۸
تیم ملی والیبال ایران موفق شد در دومین بازی از سری مسابقات والیبال قهرمانی جهان با نتیجه 3 بر 2 از سد تیم آمریکا عبور کنید.
ملی پوشان ایران بعد از یک شروع طوفانی در آغاز مسابقات قهرمانی جهان و پیروزی مقابل ایتالیا، در گام دوم از ساعت 15:30 امروز (سه شنبه) برابر آمریکا به میدان رفتند و توانستند قهرمان لیگ جهانی 2014 را به زانو درآورند.

تیم ملی والیبال ایران با نتیجه 3 بر 2 و امتیازهای 25-23، 25-19 ، 19-25 ، 18-25 و17 بر15 برابر آمریکا به پیروزی رسید.

برد تیم والیبال ایران از قهرمان جهان

والیبال آمریکا یکی از قدرت های این رشته ورزشی در جهان است که چهار مدال المپیک را نیز در پرونده خود دارد. ملی پوشان والیبال ایالات متحده آمریکا در بازی های المپیک سال های 1984 (لس آنجلس)، 1988 (سئول) و 2008 (پکن) موفق به کسب مدال طلای مسابقات والیبال المپیک شده‌اند.

تیم ملی والیبال آمریکا همچنین مدال برنز المپیک 1992 بارسلونا را نیز در گنجینه افتخارات خود دارد.

این تیم پنج مدال لیگ جهانی والیبال را نیز به دست آورده است که دو مدال آن در سال های 2008 (ریودوژانیرو) و 2014 (فلورانس) خوش‌رنگ‌ترین بوده است. یک مدال نقره در سال 2012 صوفیه و دو نشان برنز لیگ جهانی در سال های 1992 و 2007 از دیگر افتخارات این کشور در این رشته ورزشی است.

ست نخست: 25-23 ایران

تیم ملی والیبال ایران با ترکیب سید محمد موسوی، امیر غفور، سعید معروف، عادل غلامی، فرهاد قائمی و مجتبی میرزاجانپور و فرهاد ظریف و با پیراهن قرمز کار را آغاز کرد.

در مقابل آمریکایی های سپید پوش با ترکیب مکسول هالت، تیلور ساندر، دیوید لی، میکا، گرت و اریک شوجی بازی را آغاز کردند.

شروع عالی از تیم ایران و بازی تماشایی عادل غلامی امتیازهای آغاز مسابقه را به سود ایران تمام کرد. بازی سازی سعید معروف و تاکید او روی کار سرعتی در تیم ایران در آغاز مسابقه موثر بود. در ادامه اما بازی خوب و منطقی تیم آمریکا با تاکید برکارهای ترکیبی کار را به تساوی کشاند. آندرسون مهاجم اول تیم آمریکا بود که با آبشارهای ویرانگر خود به سرعت امتیاز می گرفت.

در مقابل، محمد موسوی و امیر غفور هم در تیم ایران خوب امتیاز می گرفتند. غفور که در غیاب محمودی تنها قطر پاسور تیم به شمار می رفت در این مسابقه با پروازهای خیره کننده خود بارها خط دفاع سه نفره حریف را ناکام می گذاشت. بازی تا امتیاز 14 برابر برای دو تیم پیش می رفت. یک رالی زیبا بین دو تیم با رای مشکوک داور به سود آمریکا تمام شد. کواچ تقاضای ویدئو چک کرد. همین وقفه کافی بود تا سرعت آماج حملات تیم آمریکا کم شود. مکسول همچنان با اسپک های سرعتی خود از ایران امتیاز می گرفت. نبرد رو در روی او با غلامی و موسوی تماشایی بود.

مجتبی میرزاجانپور در این مسابقه با بهره گیری از پایپ و پاس های ترکیبی رو به عقب، زمین آمریکا را می شکافت. بازیکنان ایران در لحضات حساس ست اول خیلی خوب سرویس می زدند. بازی همچنان برابر پیش می رفت. 23 بر23 همه چیز مساوی بود. بازی تماشایی محمد موسوی و اسپک های خیره کننده او دو امتیاز پایانی را هم به سود ایران تمام کرد. 14 اسپک 4 دفاع و 6 امتیاز از اشتباه آمریکا کافی بود تا ایران ست نخست مسابقه را 25 بر 23 به سود خود تمام کند.

والیبال ایران و آمریکا

ست دوم: 25- 19 ایران

سعید معروف در آغاز ست دوم هم مثل ست نخست یک امتیاز سرویس مستقیم گرفت. نبض بازی در دست بازیکنان ایران بود. سعید معروف به خوبی و دور از دست دفاع روی تور حریف مهاجمان ایران را صاحب توپ می کرد. توپ گیری های بی نقص از فرهاد ظریف اجازه نمی داد آبشارهای تیلور ساندر در زمین ایران بنشیند. مثل ست نخست بازی تا امتیاز 12 برای دو تیم پایاپای پیش می‌رفت.

کارهای ترکیبی و استفاده از تاکتیک پایپ همچنان برای میرزاجانپور و تیم ایران امتیاز می گرفت. بازی تماشایی امیر غفور و اسپک های کوبنده اش مهار نشدنی نشان می داد. عادل غلامی با حرکت بدون توپ خود دفاع روی تور حریف را وادار به اشتباه می‌کرد. ایران در امتیاز 16 چهار امتیاز از آمریکا پیش افتاد.

عادل غلامی

حریف کاملا ناامیدانه بازی دنبال می کرد. اسلوبودان کواچ همچنان با هیجان زیاد با بازیکنانش صحبت می کرد. آرمین تشکری به جای موسوی به میدان رفت تا سرویس بزند اما در هنگام زدن سرویس دچار پیچ خوردگی پا شد. دفاع روی تور عالی و سه نفره و پوشش دفاع کناری ایران کاملا بازی را به سود ایران پیش می برد. تیم ملی والیبال ایران در ست دوم به راحتی و با امتیاز 25 بر 19 پیروز شد. ایران تا اینجا یک امتیاز از آمریکا قدرتمند گرفت. داگ بیل رئیس فدراسیون والیبال آمریکا که از نزدیک این مسابقه را می دید، با حیرت به تابلو نتایج می‌نگریست.

ست سوم: 25- 19 آمریکا

آمریکایی های مغرور که نمی خواستند دست خالی از سالن خارج شوند، در آغاز ست سوم هر چه در توان داشتند، ارائه کردند. بار دیگر کار روی سرعت در دستور کار آمریکایی ها قرار گرفت. پایپ های این تیم همچنان جواب می داد. با این حال در آغاز ست سوم هم برتری نسبی با تیم ایران بود. نقش آفرینی تماشایی عادل غلامی در حمله و دفاع برای ایران امتیاز می گرفت. کلارک در این ست به میدان رفت تا دریافت های آمریکا تقویت شود. سرویس های خوب و هدف دار او سخت مهار می شد. آمریکا هر چه در توان داشت در ست سوم نشان داد تا به بازی برگردد.

آن ها بعد از امتیاز 12 چهار امتیاز پیاپی گرفتند و از ایران جلو افتادند. امیر غفور همچنان با بهره گیری از دست دفاع روی تور امتیاز می ساخت. بازی هماهنگ ساندر و کلارک جریان بازی را به سود آمریکایی ها تغییر داده بود. فاصله امتیازها همچنان بیشتر می شد. بازیکنان ایران که گویی حریف را دست کم گرفته بودند سرانجام در امتیاز 24 بر 17 به خود آمدند. دریافت های خوب قائمی در این لحظات به کمک تیم ایران آمد. مهدی مهدوی هم به میدان رفت تا در دفاع تیم ایران نمایش بهتری داشته باشد. ایران فاصله امتیازها را کاهش داد. کلارک به عنوان قطر پاسور در ست سوم بیشترین نقش را در موفقیت آمریکا داشت. ایران در اسپک 8، در دفاع 2 و هشت امتیاز از اشتباه آمریکایی ها گرفت. اما آمریکا 4 امتیاز از دفاع داشت و در حمله هم آمار به مراتب بهتری ارائه داد تا این ست 25-19 به نفع آمریکا تمام شود.

ست چهارم: 25-18 آمریکا

بازی هماهنگ در ست چهارم بار دیگر جریان مسابقه را به سود تیم ایران رقم زد. اگر چه کلارک و ساندر همچنان در آمریکا خوب کار می کردند اما دفاع عالی از تیم ایران براحتی به حریف امتیاز نمی داد. سرویس های بی نظیر ساندر به سختی مهار می شد. در مقابل اما امیر غفور استثنایی سرویس می زد. عادل غلامی سعی داشت تا ضعف دفاع کناری را پوشش دهد.

سعید معروف سعی می کرد با پاس های قدرتی و بلند حملات را از منطقه دو و چهار تقویت کند. با این حال دفاع بسته مکسول و ساندر سد محکمی برابر اسپک های غفور و قائمی بود. آمریکا سه امتیاز جلو افتاده بود. کواچ، موسوی و معروف را بیرون کشید. مهدوی و تشکری به میدان رفتند. وقتی آمریکایی ها جلو افتادند، قدری بازیکنان ایران دچار ناامیدی شدند. روحیه جنگندگی در این لحظات در تیم ایران دیده نمی شد. فاصله امتیازها به سود آمریکا بیشتر می شد. کواچ که نمی خواست بازی برده را ببازد، بار دیگر وقت استراحت گرفت. آمریکایی ها به کمک سرویس های هدف دار دریافت ایران را کاملا مختل کرده بودند. در نتیجه بازی سرعتی از تیم ایران دیده نمی شد. حملات ایران هیچ تنوعی نداشت و دفاع حریف خیلی خوب آن را مهار می کرد. تیم ایران ست چهارم مسابقه را 25 بر 18 باخت.

ست پنجم: 15- 17 ایران

ایران در آغاز ست پنجم بار دیگر به بازی برگشت و خیلی زود دو امتیاز جلو افتاد. موسوی تلاش می کرد تا به هر ترتیب ممکن اسپک های حریف را دفاع کند. توپ گیری های عالی از ظریف اجازه نمی داد توپ راحت در زمین ایران بخوابد. سرویس تماشایی قائمی و دفاع روی تور عالی از موسوی و غفور امتیاز هشت را برای ایران به ارمغان آورد. ایران اختلاف امتیازهای خود را به عدد 3 رساند. جان اسپرا سرمربی آمریکایی ها با بازیکنانش اتمام حجت کرد. ساندر اما همچنان موثرترین بازیکن آمریکا بود. او با زور اختلاف را به عدد یک کاهش داد. کواچ وقت استراحت گرفت. موسوی اما در این مسابقه هم با غیرت خود یک تیر خلاص را در زمین حریف نشاند. ایران با پیروزی در این مسابقه حساس تنها چهار امتیاز اختلاف داشت. آمریکا با اختلاف دو، سه امتیاز ایران را تعقیب می کرد. سرویس ها و آبشار تماشایی سیرارلی سرانجام اختلاف را به عدد یک کاهش داد. اما خود او سرویس خراب کرد تا ایران 13 بر 11 پیش باشد. مهدوی جای معروف به میدان رفت. ساندر باز هم اختلاف را کاهش داد. معروف به میدان برگشت.13 بر 13 دو تیم مساوی شدند. هیجان به اوج خود رسیده بود. سعید معروف جای خالی انداخت تا روحیه تیم آمریکا افت کند. تشکری سرویس خراب کرد. 14 بر 14 دو تیم مساوی بودند. هیچ یک از دو تیم سر تسلیم شدن نداشتند.

15 بر 15 کار مساوی پیش می‌رفت. پاس عالی معروف و اسپک عبادی پور ایران را جلو انداخت. امتیاز پایانی به سود ایران رقم خورد که آمریکا ویدیو چک خواست. سرانجام ایران با امتیاز 17 بر 15 در ست پنجم پیروز این مسابقه شد و آمریکا را 3 بر 2 شکست داد.

ایران در بازی سوم خود پنجشنبه ساعت 19 به مصاف فرانسه می‌رود.

ویدئوی خلاصه بازی والیبال ایران و آمریکا:
منابع: ایسنا، آپارات

تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: