کد خبر: ۴۱۰۱
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۳
تعداد بازدید: ۲۶۳۵
سخنان حسن روحانی درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه شرکت‌های ایرانی و تأیید ادامه مذاکرات هسته‌ای از جمله اخبار مورد توجه امروز درباره ایران است.

بازتاب وضع تحریم‌های جدید از سوی آمریکا علیه شماری دیگر از شرکت‌های ایرانی و دیدگاه‌های مختلف در این زمینه، ابراز امیدواری وزیر خارجه ایران به دستیابی ایران و ۱+۵ به توافق نهایی تا زمان تعیین شده و تأکید روسیه بر ‌مطرح نکردن درخواست‌های اضافی از سوی غرب در مذاکرات، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

موضوع اعمال تحریم‌های آمریکا علیه مجموعه جدیدی از شرکت‌ها و افراد به اتهام ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران، مهم‌ترین موضوع مورد توجه مطبوعات و رسانه‌های بین‌المللی است.

روزنامه «نیویورک تایمز» می‌نویسد، در حالی که بخش نظامی ایران، تمایلی به گشایش بیشتر در مقابل بازرسی‌های بین‌المللی ندارد (موضوع پارچین)، دولت آمریکا تحریم‌هایی ‌علیه شماری از شرکت‌های ایرانی اعمال کرده است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرده، این تحریم‌ها، ادامه سیاست ایالات متحده در زمینه سخت‌گیری بر گروه‌هایی است که در پی دور زدن تحریم‌های موجود علیه ایران بوده و یا مظنون به این امر هستند.

«یو اس ای تودی» نیزامروز این خبر را مورد توجه قرار داده و می‌نویسد، ایالات متحده دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه شرکت‌هایی که با ایران ‌تجارت می‌‌کنند، اعمال کرده و دلیل آن را کمک آن‌ها به برنامه هسته‌ای ایران، حمایت از تروریسم و دور زدن تحریم‌ها عنوان کرده است.

این سایت می‌نویسد، وضع این تحریم‌های جدید در شرایطی ‌انجام می‌گیرد که دیپلمات‌های غربی می‌گویند، مذاکرات هسته‌ای پیشرفت داشته و در این مسیر، حتی بخشی از تحریم‌های مهم‌تر و گسترده‌تر علیه ایران لغو شده است. در این مطلب اشاره شده که کاخ سفید تأکید کرده با وجود تحریم‌های جدید‌، به مذاکرات با ایران پایبند است.

اما در همین موضوع، یعنی مذاکرات هسته‌ای، برخی مطالب دیگر نیز امروز در مطبوعات و رسانه‌های بین‌المللی منتشر شده است. روزنامه «گالف نیوز» اظهارات وزیر خارجه ایران را بازتاب داده که نسبت به دستیابی به توافق هسته‌ای تا پیش از ضرب‌الاجل تعیین شده ابراز امیدواری کرده است.

محمد جواد ظریف که در مسکو و در حاشیه دیدار با سرگئی لاوروف، همتای روس خود سخن می‌گفته، در این زمینه اظهار داشته: «در این زمان اندک باقی مانده، ما امیدواریم ‌بتوانیم به نتیجه‌ای مثبت دست پیدا کنیم». گالف تودی با اشاره به سخنان ظریف می‌نویسد، وزیر خارجه ایران امیدوار است، حمایت روسیه در دستیابی به توافق نهایی کارساز باشد.

در مقابل، لاوروف نیز مواضعی ‌درباره مذاکرات هسته‌ای ایران مطرح کرده است. به نوشته خبرگزاری «ریانووستی»، وزیر خارجه روسیه از غربی‌ها خواسته در مرحله نهایی مذاکرات هسته‌ای، در مقابل وسوسه چانه‌زنی با ایران و تلاش برای گرفتن امتیازاتی بیش از آنچه ‌برای دستیابی به یک بسته متوازن مورد نیاز است، مقاومت کنند.

لاوروف همچنین گفته، روسیه تلاش می‌کند، روح همکاری جویانه‌ای را که در نوامبر سال گذشته میلادی و در جریان دستیابی به توافق مقدماتی ژنو بر مذاکرات غلبه داشت، نگه دارد. به گفته وی، طرفین باید در این مذاکرات، به جز منافع خود، چالش‌ها و الزامات جهانی را نیز در نظر بگیرند.

سخنان رئیس‌جمهور درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران

کنفرانس مطبوعاتی روز گذشته حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، مهمترین موضوعی است که امروز مورد توجه مطبوعات بین المللی قرار گرفته است. در این میان، مهمترین بحث مورد توجه، دیدگاه روحانی درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران بوده است. تأیید ادامه مذاکرات هسته‌ای در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، از جمله دیگر اخبار مورد توجه امروز درباره ایران است.

«کریستین ساینس مانیتور» از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و می نویسد ایران تحریم های جدید ایالات متحده را تجاوزگری خوانده، اما وعده داده که مذاکرات ادامه خواهد یافت. این روزنامه به نقل از روحانی می نویسد: «تحریم ها تجاوزگری علیه مردم ایران هستند. ما باید در مقابل تجاوز مقاومت کرده و متجاوزان را سر جای خودشان بنشانیم. ما نباید اجازه ادامه و تکرار تجاوز را بدهیم». با این حال، این روزنامه معتقد است اقدام روز جمعه آمریکا در زمینه تحت تحریم قرار دادن چند شرکت ایرانی، به معنای وضع تحریم های جدید نبوده و در حقیقت، اجرای مفاد تحریم های موجود است.

سایت شبکه خبری «بلومبرگ» نیز توجه خود را بر همان بخش از سخنان روحانی قرار داده که گفته اقدام اخیر آمریکا سبب توقف مذاکرات هسته‌ای نخواهد شد. این سایت به نقل از روحانی می نویسد: «این تحریم ها به مذاکرات صدمه نمی زند؛ اما به اعتماد موجود ضربه می زند. بهتر بود اگر آمریکایی ها می توانستند با رفتاری بهتر، روابط را در آینده بهبود بخشند». بر این اساس، بلومبرگ نتیجه می گیرد که به عقیده روحانی، تحریم ها تأثیر مستقیم بر مذاکرات هسته ای نخواهد داشت. این سایت همچنین اشاره می کند که به گفته روحانی، تحریم های جدید با روح توافقنامه مقدماتی ژنو در تضاد است.

در این میان، دیگر مقامات مسئول ایرانی نیز موضع‌گیری‌هایی در قبال تحریم‌های جدید آمریکا داشته‌اند که در شماری از مطبوعات و رسانه‌ها بازتاب یافته است. روزنامه «عرب نیوز» ضمن اشاره به سخنان معاون وزیر خارجه ایران می نویسد ایران، آمریکا را به سبب وضع تحریم های جدید علیه خود به دورویی متهم کرده است. این روزنامه می نویسد به عقیده مجید تخت روانچی، اقدام واشنگتن نشانه سوء نیت آمریکاست و دورویی آمریکایی‌ها به کلی غیر قابل پذیرش است. عرب نیوز اشاره می کند که پس از سخنان روانچی، وزارت خارجه ایران نیز در یک موضع گیری رسمی، تحریم های جدید را مغایر با تعهدات آمریکا در چارچوب توافق مقدماتی هسته ای دانسته است.

از سوی دیگر و در مطلبی دیگر درباره مذاکرات هسته‌ای، خبرگزاری «رویترز» از ادامه مذاکرات ایران و گروه 1+5 در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل خبر داده است. این خبرگزاری می نویسد کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته شش قدرت جهانی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی در نیویورک در ماه سپتامبر، درباره راه های رسیدن به توافق جامع با ایران به گفت و گو خواهند پرداخت. رویترز اشاره می کند با وجود اینکه قرار است اشتون ماه اکتبر مأموریت خود را به پایان رسانده و از سمت خود کنار برود، اما همچنان مسئولیت هدایت مذاکرت هسته ای ایران را بر عهده خواهد داشت.

در نهایت، در میان دیگر مطالب، سایت شبکه خبری «راشا تودی» موضوع ساخت یک سامانه دفاع موشکی جدید از سوی ایران را مورد توجه قرار داده است. این سایت می نویسد ایران یک سامانه دفاع موشکی برد بلند با نام «باور 373» ساخته که گفته می‌شود جایگزین سامانه «اس 300» روسی است. این سایت به نقل از فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا می نویسد سامانه مذکور نخستین شلیک موفقیت آمیز خود را انجام داده است. راشا تودی می افزاید به گفته مقامات ایرانی، این سامانه بهتر از اس 300 روسی است، زیرا می تواند به طور همزمان 100 هدف را رهگیری کند و آن‌ها را با توانایی بهتری از سامانه روسی هدف قرار دهد.

منبع: تابناک
تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: