کد خبر: ۴۰۸۰
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۱:۲۵
تعداد بازدید: ۲۸۱۵۷
در این مقاله، تفاوت‌های مغزی در پسران و دختران را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا آگاهی از این امور، بتواند والدین گرامی را در تربیت مناسب و سالم نوجوانانشان یاری نماید.

چرا این قدر نگاه جنسیتی دارید؟ دختر و پسر، زن و مرد فرقی ندارند. این جمله این روزها خیلی آشناست اما واقعاً این‌طور است؟

تفاوت‌های مغزی دختران و پسران
تفاوت‌های مغزی دختران و پسران

در این مقاله، تفاوت‌های زیست‌شناختی و روان‌شناختی در پسران و دختران را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا آگاهی از این امور، بتواند والدین گرامی را در تربیت مناسب و سالم نوجوانانشان یاری نماید.

والدینی که هم فرزند دختردارند و هم پسر، می‌دانند که رشد پسران و دختران، با سرعتی کاملاً متفاوت از هم صورت می‌پذیرد. اینکه والدین از وجود این تفاوت‌ها آگاه شوند، مسیر راه تربیت را برایشان هموارتر می‌سازد.

تفاوت مغز زنان و مردان

مغز پسران، به گونه‌ای دیگر تکامل یافته است

نیم‌کره راست مغز در پسران، سریع‌تر از نیم‌کره چپ رشد می‌کند و ارتباط داخلی بیشتری در خود نیمکره راست برقرار می‌شود تا بین دو نیم‌کره.

تفاوت مغز دختر و پسر
تفاوت مغز دختر و پسر

در دختران، هر دو نیم‌کره مغز به طور یکنواخت رشد می‌کند و این چیزی است که این امتیاز را برایشان در بردارد تا نسبت به پسران، از توانایی‌های بیشتری برخوردار باشند. از آن جا که در مغز دختران، پیوند بیشتری بین دو نیم‌کره مغز وجود دارد و جسم پینه‌ای مغز آنان، ضخیم تر از جسم پینه‌ای مغز پسران است، تعداد دخترانی که بتوانند با هر دو دست کار کنند خیلی بیشتر است.

بررسی‌های انجام‌شده بر روی کودکان و نوجوانان بین پنج تا هجده ساله نشان می‌دهد که پسران عملاً می‌توانند بهتر از دختران هدفی را با پرتو نور بزنند، چیزی را بر اساس یک نقشه از پایین تا بالا بازسازی کنند، تعداد اشیای سه بعدی را کنار هم بچینند و مسائلی را که به تفکر ریاضی نیاز دارد، حل کنند. تمام این توانایی‌ها حداقل در 80 درصد تمام مردان و پسران در نیم‌کره راست مغز قرار گرفته است.

پسران، قدرت عینی و دختران، قدرت ذهنی دارند

مغز دختران برای واکنش نسبت به انسان‌ها و چهره‌ها برنامه‌ریزی‌شده است، درحالی‌که مغز پسران نسبت به اشیا و اشکال آن‌ها واکنش نشان می‌دهد. مطالعه بر روی نوزادانی که از چند ساعت تا چند ماه سن داشتند، به طور روشن به یک نکته اشاره می‌کند. پسران از اشیاء خوششان می‌آید، دختران از انسان‌ها. سنجش علمی تفاوت جنسیت نشان می‌دهد که تفاوت‌های موجود در شبکه‌بندی مغز دختران و پسران، سبب می‌شوند که آنان درک متفاوتی از دنیا داشته باشند. نوزادان مؤنث به سمت چهره‌ها گرایش پیدا می‌کنند و دو تا سه برابر بیشتر از نوزادان مذکر ارتباط بصری برقرار می‌کنند. نوزاد مذکر، علاقه‌ی بیشتری به اشیای در حال حرکت با اشکال و طرح‌های نامنظم نشان می‌دهد.

دختران در دوازده هفتگی می‌توانند عکس افراد خانواده را از غریبه‌ها تشخیص دهند، درحالی‌که پسران نمی‌توانند. در ازای آن، پسران بهتر می‌توانند یک اسباب‌بازی گمشده را پیدا کنند. این تفاوت‌ها آشکار است و قبل از آنکه شرایطی از سوی جامعه ایجاد شود، ظاهر می‌شوند.

بچه‌های پیش‌دبستانی در آزمایشی از دستگاهی شبیه دوربین با یک چشم به تصاویر چهره انسان و با چشم دیگر به تصاویر اشیا نگاه کردند. از کودکان پرسیدند کدام تصویر را می‌توانند به یاد بیاورند. دختران چهره افراد و احساسی را که داشتند و پسران اشیاء و اشکال آن‌ها را بهتر به یاد می‌آورند.

در مدرسه، دختران دور هم می‌نشینند و با هم صحبت می‌کنند و ادای تمام گروه را در می‌آورند، سردسته‌ای هم ندارند. وقتی دختری ساختمانی می‌سازد، معمولاً بنایی با طرحی نامشخص و بلند است که در آن بیشتر موضوع انسان مطرح است.

درحالی‌که پسران از آن یک مسابقه ترتیب می‌دهند که هر کس سعی می‌کند، ساختمانی بزرگ تر و بلند تر از پسر کنار دستی‌اش بنا کند. پسران می‌دوند، می پرند، با یکدیگر کتک‌کاری می‌کنند و ادای هواپیما و تانک را در می‌آورند.

در دوره‌های پیش‌دبستانی، دختر تازه‌وارد، از سوی دیگر دختران پذیرفته می‌شود و همه خیلی زود اسم او را یاد می‌گیرند. درحالی‌که یک پسر تازه‌وارد، معمولاً از سوی پسران دیگر نادیده گرفته می‌شود و فقط زمانی عضو گروه می‌شود که دیگران به ترتیب سلسله‌مراتب بر این عقیده باشند که او ممکن است به درد بخورد. در پایان روز تعداد کمی از پسران اسم فرد جدید یا دیگر خصوصیات او را به یاد می‌آورند.

اگر به دختر بچه چهار ساله‌ای یک خرس عروسکی یا یک اسباب‌بازی هدیه بدهید، آن را بهترین دوست خود می‌کند؛ اما اگر همان اسباب‌بازی را به یک پسربچه بدهید، ممکن است آن را تکه‌تکه کند تا دریابد که چگونه کار می‌کند و همان طور تکه‌تکه رها می‌کند و سراغ اسباب‌بازی دیگری می رود تا آن را هم از هم باز کند.

پسران رقابت می‌کنند، دختران همکاری

گروه دختران، همکار هستند و نمی‌توان در میانشان سرکرده‌ای را یافت. دختران حرف می‌زنند تا درجه عضویتشان را به نمایش بگذارند و هر دختر معمولاً یک دوست صمیمی دارد که با او تمام اسرارش را در میان می‌گذارد. آنان با دختری که حالت رهبری به خود می‌گیرد، با فاصله برخورد می‌کنند. به این ترتیب که به او می‌گویند: «فکر می کنه حالا واسه خودش کسیه، یا فکر می‌کنه می‌تونه به ما دستور بده.»

گروه پسران سلسله‌مراتب و رئیسی دارد که او را می‌توان به راحتی با کلام خاصش شناخت. هر یک از پسران برای کسب موقعیت بالاتر در گروه می‌جنگد. قدرت و موقعیت در هر گروه، ارزش بالایی دارد. یک پسر می‌تواند آن‌ها را اصولاً به کمک مهارت یا دانش خاص یا حتی توانایی‌اش به دست آورد و دیگر پسران را با کلمات یا ابهت به احترام وادارد. دختران دوست دارند با معلم‌ها و یا دوستانشان ارتباط برقرار کنند، درحالی‌که پسران اقتدار معلم‌ها را به چالش می‌کشند.

تفاوت مغز دختر با پسر
تفاوت مغز دختر با پسر

چرا پسران عصبی تر هستند؟

تستوسترون، هورمون موفقیت، توانایی و قابلیت رقابت است، اما درجای نامناسب از مردان و جانوران مذکر، بمب ساعتی می‌سازد. اکثر پدر و مادران از اشتهای ناب و سیری‌ناپذیر پسرهایشان برای تماشای فیلم‌های حادثه‌ای خبر دارند. تمام صحنه‌های خشن را با جزییات آن به خاطر سپرده و در هر لحظه آن را به یاد می‌آورند. دختران معمولاً تمایلی به تماشای چنین فیلم‌هایی ندارند.

تحقیق دانشگاه سیدنی نشان داد که 74 درصد پسران وقتی در یک بحران درگیر می‌شوند، به طور مثال درگیری در حیاط مدرسه، برای حل مشکل از خشونت کلامی و فیزیکی استفاده می‌کنند، درحالی‌که 78 درصد دختران، خود را از سر راه بحران کنار می‌کشند یا سعی می‌کنند با گفت و گو وضعیت را آرام سازند.

منبع: تبیان

بازنشر: وبسوار

تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: