کد خبر: ۴۰۱۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۲:۵۲
تعداد بازدید: ۱۹۲۵۵۲
از نظر زیباشناسی چشم‌ها مهم‌ترین جزء صورت هستند. چشم‌ها نشان‌دهنده سن فرد و منعکس‌کننده حالات هیجانی و خلقی وی هستند.
جراحی زیبایی چشم
جراحی زیبایی چشم

چشمان زیبا

از نظر زیباشناسی چشم‌ها مهم‌ترین جزو صورت هستند. چشم‌ها نشان‌دهنده سن فرد و منعکس‌کننده حالات هیجانی و خلقی وی هستند. متأسفانه چشم‌ها و پلک‌ها زودتر از سایر اجزای بدن، علائم پیری را نشان می‌دهند.

به دلیل همین حساسیت، هر روز افراد بسیاری با استفاده از عمل زیبایی پلک، اعتمادبه‌نفس بیشتری پیداکرده و از زندگی خود لذت بیشتری می‌برند. عمل جراحی پلاستیک پلک‌ها که اصطلاحاً بلفاروپلاستی نامیده می‌شود، برای برداشتن پف پلک‌ها، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آن‌ها طراحی شده است. البته پف پلک‌ها همیشه ناشی از افزایش سن نیست، بلکه در مواردی پف پلک‌ها یکی از علائم بیماری‌های متابولیکی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید است.

بدیهی است در چنین حالتی به جای اصلاح پف پلک با جراحی، باید بیماری متابولیکی را درمان کرد. تأثیر افزایش سن بر روی پلک بالا و پایین، مختصری با یکدیگر متفاوت است. در پلک بالا این تأثیر معمولاً به شکل افزایش تدریجی مقدار پوست پلک، خود را نشان می‌دهد. در مواردی این افزایش پوست به قدری زیاد است که میدان دید فرد را نیز محدود می‌کند، اما تظاهر افزایش سن در پلک پایین معمولاً به شکل پف پلک و چین‌های ظریف و بیرون زدگی کیسه‌های چربی بروز می‌کند.

وقتی پلک مزاحم است اگر چین و چروک پلک بالا زیاد باشد، پوست اضافه بر روی مژه‌ها می‌افتد و میدان دید محیطی فرد را محدود می‌کند. قسمت بالایی و خارجی میدان دید بیشتر از سایر قسمت‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این محدودیت دید ممکن است به هنگام مطالعه و رانندگی مزاحمت ایجاد کند.

بدیهی است که انجام بلفاروپلاستی در چنین فردی، علاوه بر اینکه وضعیت چشم‌ها و پلک‌های وی را زیباتر می‌کند، محدودیت میدان بینایی وی را نیز برطرف می‌کند. در اکثر نژادها پلک بالا دارای یک چنین عرضی است، اما در بعضی از نژادها مثل نژاد زرد، این چین وجود ندارد و یک پلک اضافه روی پلک اصلی آن‌ها را گرفته است. با عمل بلفاروپلاستی می‌توان پلک این افراد را نیز اصلاح و چین طبیعی پلک را برای آن‌ها ایجاد کرد.

تکنیک عمل

روش‌های بی‌هوشی این عمل با 3 روش بی‌حسی موضعی، نیمه بی‌هوشی و بی‌هوشی کامل قابل انجام است. بی‌حسی موضعی مثل حالتی است که در دندان‌پزشکی استفاده می‌شود. در این روش ماده بی‌حس کننده لیدوکایین فقط در محل عمل که در اینجا اطراف پلک است، تزریق می‌شود. بدیهی است که با این کار، پلک بی‌حس می‌شود و بیمار دردی را متوجه نخواهد بود، اما داروی تزریقی فقط درد را از بین برده است، ولی اضطراب بیمار به قوت خود باقی است.

در روش نیمه بی‌هوشی، علاوه بر اینکه اطراف پلک توسط جراح بی‌حس می‌شود، متخصص بی‌هوشی نیز از طریق رگ، داروهای ضد درد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق می‌کند. این داروها بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی می‌برند. در روش بی‌هوشی کامل، بیمار کاملاً بی‌هوش است. پلک‌های فوقانی و تحتانی را می‌توان به طور مجزا یا همزمان مورد عمل قرار داد.

جراحی زیبایی پلک
جراحی زیبایی پلک

پلک بالا:

برش درست روی چین طبیعی پلک داده می‌شود لذا احتمال اینکه بعد از عمل جای برش روی پلک‌ها بماند، فوق‌العاده کم است. بعد از برداشتن از پوست و نسج زیرپوستی در صورت لزوم کیسه‌های چربی نیز برداشته‌شده و محل برش با نخ بسیار نازک دوخته می‌شود.

پلک پایین:

اگر میزان پف پلک پایین و بیرون زدگی چربی‌های آن زیاد باشد محل برش کاملاً زیر خط مژه‌ها خواهد بود تا جای اسکار آن مشخص نباشد.

در این صورت علاوه بر خارج کردن چربی‌های اضافه می‌توان پوست اضافی پلک را نیز چید اما اگر میزان بیرون زدگی چربی‌ها خیلی زیاد نباشد و پوست پلک نیز در حد معمول باشد می‌توان چربی‌ها را از طریق برشی واقع در سطح داخلی پلک خارج کرد. مزیت این روش آن است که روی پوست هیچ برشی وجود ندارد و ضمناً بهبودی و ترمیم آن نیز سریع تر است. بعد از عمل ممکن است اطراف چشم قدری متورم و کبود شود.

خشکی چشم نیز معمول است که برای برطرف کردن آن می‌توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید. تورم و کبودی اولیه در عرض یکی دو هفته برطرف می‌شود اما چند ماه طول می‌کشد تا نتیجه نهایی عمل ظاهر شود. محل برش جراحی به تدریج کم رنگ می‌شود و ممکن است تا یک سال به طول بینجامد تا محل برش به طور کامل برطرف شود. نتیجه عمل دائمی است. با این وجود زمان در حال گذر است و بدیهی است که گذشت زمان می‌تواند بر روی تمام بدن از جمله بر روی پلک‌های عمل شده نیز تأثیر بگذارد.

blepharoplasty
blepharoplasty

نکاتی که بیمار باید بداند

دو هفته قبل از عمل از داروهایی مثل آسپیرین، بروفن، ایندومتاسین، پیروکسیکام و مفنامیک اسید استفاده نکنید و چنانچه به هر دلیلی به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده یا کدئین استفاده کنید. قبل از ورود به اتاق عمل آرایش چهره خود را کاملاً پاک‌کنید. بعد از عمل بر روی چشمان شما پانسمانی نخواهیم گذاشت و چشمانتان یاز خواهد بود. معمولاً پماد آنتی‌بیوتیک چشمی جهت مالیدن روی بخیه‌ها برای شما تجویز می‌شود. بعد از عمل به مدت 3 روز قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.

جهت شستشوی چشم‌ها در 2 روز اول پس از عمل از سرم فیزیولوژیک استفاده کنید؛ اما بعد از 2 روز می‌توانید از آب جوشیده سرد شده نیز استفاده کنید. آنتی‌بیوتیک تجویزی را به مدت پنج تا هفت روز بسته به نظر پزشک مرتباً مصرف کنید. تا 48 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد استفاده کنید. بدین منظور می‌توانید چند تکه کوچک یخ را در یک کیسه فریزر ریخته در آن را بسته و کیسه را روی صورت خود قرار دهید یا می‌توانید بسته‌های مخصوص کمپرس سرد که حاوی ژل است را، از داروخانه خریداری کرده، آن را در فریزر قرار دهید تا منجمد شود و سپس آن را بر روی صورت قرار دهید.

بعد از عمل کمتر دراز بکشید و هنگام دراز کشیدن نیز بهتر است زیر سر شما کمی بلند تر باشد تا شیب بدنتان بیشتر شود. این کار باعث می‌شود کبودی و تورم شما به حداقل برسد. اگر در عرض یکی دو روز بعد از عمل دچار چشم‌درد یا افت بینایی شدید به سرعت با پزشک جراح خودتان تماس بگیرید.

قبل از مراجعه به بیمارستان استحمام كامل انجام دهید و از به كار بردن هرگونه زیورآلات خودداری كنید. در دو روز اول پس از عمل زیبایی پلك کبودی و تورم افزایش می‌یابد و بعداً طی یک تا دو هفته به تدریج و خودبه‌خود رفع خواهد شد. در یک تا دو روز اول پس از عمل زیبایی پلك ممکن است چند قطره خون از محل بخیه‌ها خارج شود که طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

در چند روز اول پس از عمل پلك احتمال تاری دید خفیف وجود دارد که طبیعی است و نگران نباشید تا دو هفته پس از عمل زیبایی پلك از به کار بردن مواد آرایشی بر روی محل‌های عمل خودداری نمایید بسته شدن ناکامل پلک‌ها در چند هفته اول پس از عمل زیبایی پلك، معمول است در این موارد، قبل از خواب از پماد چشمی استفاده نمایید در کسانی که پیش از عمل عدم تقارن شدید پلک‌ها وجود دارد پس از عمل نیز درجاتی از عدم تقارن خفیف ممکن است باقی بماند.

عمل بلفاروپلاستی نمی‌تواند سبب بالا کشیدن ابرو یا درشت شدن چشم‌ها شود. در صورتی که هر گونه دارویی مصرف می‌نمایید یا بیماری‌های جسمی یا روحی دارید و یا سابقه جراحی یا ابتلا به هپاتیت (یرقان) یا HIV دارید به جراح اطلاع دهید. در صورت وجود اعتیاد به مواد مخدر اطلاع دهید. در روزهای اول پس از عمل زیبایی پلك، پلک شما ممکن است منظره مطلوبی نداشته باشد ولی نگران نباشید در طی چند هفته و با فروکش کردن تورم منظره نهایی پلک مشخص می‌شود بنابراین در روزهای اول پس از عمل، سعی نکنید نتیجه عمل را ارزیابی کنید.

دکتر مسعود جعفری پور [فوق تخصص جراحی پلاستیک]

منبع: پزشک آنلاین
ویرایش و بازنشر: وبسوار

تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: