کد خبر: ۳۹۸۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۱
تعداد بازدید: ۲۱۶۵۰
یک فروند هواپیمای مسافربری صبح امروز یکشنبه در شمال فرودگاه مهرآباد تهران سقوط کرد. در این حادثه 40 مسافر و 8 خدمه پرواز کشته و 3 نفر دیگر هم بشدت زخمی شدند.
حادثه دلخراش سقوط هواپیمای مسافربری ایران 140 تهران-طبس

هواپیماهای روسیه یکی از بدنام‌ترین هواپیماها در امنیت پرواز به حساب می‌آیند و سقوط دو هواپیمای ایران 140 که مونتاژی از مدل روسی آنتونوف 140 است بار دیگر بر این امر صحه گذاشت چراکه 38 مسافر هواپیمای شرکت هواپیمایی هسا که صبح امروز یکشنبه سقوط کرد، جان باختند.

هواپیمای ایران 140 که ساخت مشترک ایران و اوکراین از روی مدل آنتونوف 140 روسی است در سال 2009 نیز سقوط دیگری داشت که به کشته شدن پنج سرنشین آن پرواز منجر شده بود. صبح امروز هم دومین سانحه ایران 140 رقم خورد و با گذشت چند ساعت از حادثه، جعبه سیاه هواپیما هنوز پیدا نشده و دلیل اصلی حادثه مشخص نیست که البته تلاش‌ها برای پیدا کردن جعبه سیاه هواپیما همچنان ادامه دارد.

هواپیمای مسافربری ایران 140 (به شماره پرواز H85915) با 48 مسافر و خدمه در ساعت 9:18 امروز باند فرودگاه را به مقصد طبس ترک کرد و کمتر از 4 دقیقه پس از بلند شدن به دلیل نقص فنی درخواست فرود اضطراری داشت اما قبل از فرود ایمن در باند مهرآباد با برخورد به دیوار کارخانه شیشه‌سازی مینا واقع در غرب تهران طعمه حریق شد.

سقوط هواپیما در تهران

 سقوط هواپیمای مسافربری در تهران

پس از آن گفته شد که حدود 10 نفر دیگر از سرنشینان این هواپیما نیز به بیمارستان‌های پیامبران ، امام خمینی(ره) و درمانگاهی در همان محل منتقل شده‌اند.

 در این هواپیما، 34 بزرگسال، سه کودک زیر 12 سال و سه کودک زیر دو سال در کنار دو خلبان، دو مهماندار، دو کارشناس فنی و دو محافظ حضور داشته‌اند.

سانحه سقوط هواپیمای ایران 140

 این هواپیما ایرانی، مدل 140 آنتونوف متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان، «هسا» است که 4 دقیقه بعد از پرواز، نقص فنی خود را اعلام کرد و حدود 27 دقیقه بعد دچار سانحه شد.

سقوط هواپیمای سپاهان در تهران

معاون استاندارد پرواز هواپیمایی کشور در همان ساعات اولیه توضیح داد: این هواپیما در ساعت 9:20 دقیقه از فرودگا مهرآباد پرواز کرده اما به تقاضای برج مراقبت گردش به چپ نمی‌کند و به سمت راست می‌رود و درنتیجه در داخل منطقه سقوط می‌کند.

عکس‌های سقوط هواپیمای امروز تهران:

iran plane

لاشه هواپیمای سپاهان در تهران

سقوط مرگبار هواپیما در تهران

سقوط مرگبار هواپیما در تهران

شرکت هواپیمایی سپاهان

سقوط هواپیمای سپاهان در تهران

سقوط مرگبار هواپیما در تهران

سقوط مرگبار هواپیما در تهران

 سقوط هواپیمای مسافربری در تهران

 سقوط هواپیمای مسافربری در تهران

سقوط دلخراش هواپیمای مسافربری ایران 140

سقوط هواپیمای مسافربری ایران 140

سقوط هواپیمای ایران 140

سقوط هواپیمای ایران

حادثه سقوط هواپیما

سانحه سقوط هواپیمای ایران 140

سقوط هواپیما در ایران

سقوط هواپیما ایران 140


روایت یکی از بازماندگان از سقوط این هواپیما در تهران:

محمد عابدزاده یکی از بازماندگان سقوط هواپیمایی سپاهان اعلام کرد که حفره ایجاد شده در بدنه هواپیما سبب نجات جان من و همسرم شد.

محمد عابدزاده که هم اکنون در بیمارستان در حال درمان سوختگی است، روایتی جدید از سقوط هواپیما را عنوان کرد و گفت: چند لحظه بعد از پرواز هواپیما و افتادن یکی از بال‌ها در حالی که فاصله زیادی با زمین نداشتیم هواپیما منحرف شد و بعد از برخورد با دیوار بدنی حفره‌ای عمیق در آن ایجاد شد.

وی اظهارداشت: با ایجاد این حفره در بدنه هواپیما با سرعت از آن حفره به بیرون پریدیم و چند ثانیه بعد هواپیما آتش گرفت.

به گفته وی، آتش به قدری مهیب بود که من و همسرم "مریم رهنما" دچار سوختگی شدید شدیم.

عابدزاده در حالی که گریه می‌کرد خدا را عامل نجات خود و همسرش عنوان کرد.ویدئوهای پس از لحظه سقوط هواپیمای ایران 140 در تهران:
حادثه امروز سقوط هواپیما به روایت یکی از شاهدان سانحه:

اکرم جدیدی یکی از شاهدان عینی این ماجرا درباره آنچه امروز در مقابل چشمان خود دیده است برای خبرنگار فارس این گونه شرح می‌دهد:

«من محل کارم در منطقه شهرک آزادی (فرهنگیان) است هر روز با خودروی شخصی به محل کار می‌رفتم اما امروز ترجیح دادم مسیری را پیاده تا محل کار طی کنم. در مسیر که بودم متوجه پرواز هواپیمایی شدم که به سمت ما می‌آمد اما در ارتفاع پایینی حرکت می‌کرد.

احساس کردم شاید من حساسیت زیادی به خرج می‌دهم و فکر می‌کنم هواپیما رو به پایین در حال حرکت است و لحظه به لحظه به زمین نزدیک می‌شود سر هواپیما رو به پایین بود همین طور که حرکت آن را دنبال می‌کردم ناگهان دیدم که در محوطه پادگان ارتش با صدای مهیبی سقوط کرد.

تا به حال چنین صحنه‌ای را به چشم ندیده بودم بسیار ترسیدم و به سمت محل حادثه می‌دویدم تا اگر بتوانم کمکی کنم هواپیما چند تکه شده بود و قسمت جلوی هواپیما و قسمتی که مسافران در آن حضور داشتند داخل محوطه سبز پادگان افتاد.

یک سوم انتهایی هواپیما هم به بلوار شیشه مینا پرتاب شد. نزدیک محل حادثه شدم که ناگهان هواپیما با اینکه سقوط کرده بود دوباره منفجر شد و کسانی که نزدیک محل حادثه بودند گفتند باید تا جایی که می‌توانیم دور شویم چون ممکن است دوباره بنزین هواپیما منجر به انفجار جدیدی شود.

صدای انفجار به حدی بود که خیلی‌ها فکر می‌کردند کوره کارخانه شیشه ترکیده است. همه جا را دود گرفته بود و شعله‌های آتش زبانه می‌کشید.

نزدیک به یک ربع از اتفاق که گذشت هلی‌کوپترها آمدند و نیروهای امدادی آمبولانس، آتش‌نشانی و هلال احمر رسیدند.

چیزی که بیشتر از همه در این اتفاق برایم آزاردهنده است این است که این اتفاق جلوی چشمانم رخ داد و برای کمک به کسانی که دچار این اتفاق ناگهانی شدند هیچ کمکی نتوانستم انجام دهم و فقط دعا می‌کردم که نیروهای امدادی حتی برای لحظه‌ای زودتر برسند تا شاید جان یک نفر به همین چند لحظه‌ها بند باشد و بتواند نجات یابد.»

حواشی سانحه هوایی هواپیمای مسافربری ایران 140:

به گفته یکی از شاهدان عینی، در زمان سقوط هواپیما، یک راننده تاکسی که مشغول تماشای لحظه سقوط بود، با یک دستگاه خاور برخورد کرد و از وضعیت راننده تاکسی گزارشی در دست نیست.

همه اینها درحالیست که عده‌ای در میان جمعیت اقدام به فروش آب معدنی به چندین برابر قیمت کردند.

هواپیمای ایران 140 نباید پس از 8:30 پرواز می‌کرد!

هواپیمای مدل 140 آنتونوف شرکت هواپیمایی سپاهان در حالی امروز پس از سقوط منجر به فوت 38 نفر از هموطنان‌مان شد که تیم فوتبال سپاهان با همین هواپیما برای بازی مقابل گسترش فولاد به تبریز سفر کرده بود.

رسول خوروش، سرپرست تیم فولاد مبارکه سپاهان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه به ما اعلام کرده بودند که بعد از ساعت 8:30 صبح نمی‌توان با این هواپیما پرواز کرد، گفت: در حالی امروز این اتفاق افتاده است که ما شنیدیم هواپیما ساعت 9:20 پرواز کرده است.

وی ادامه داد: به ما اعلام کرده بودند که به علت گرما و فشار هوا امکان پرواز بعد از ساعت 8:30 صبح کم می‌شود، یعنی ما اگر بعد از ساعت 8:30 صبح می رفتیم ممکن بود هواپیما به پرواز درنیاید. شاید آن‌ها می‌خواستند تا به موقع برسیم اما این در حالی است که پرواز چارتر در اختیار خودمان است و ما خودمان ساعت پرواز را تعیین می‌کنیم اما برای اولین بار ساعت پرواز را خود آن‌ها تعیین کردند. من از نظر فنی این مسائل را نمی‌دانم و درست نیست که در این خصوص اظهار نظر کنم.

سرپرست تیم فولاد مبارکه سپاهان با ابراز تاسف از حادثه صبح امروز عنوان کرد: همه بازیکنان تیم و اعضای باشگاه سپاهان از حادثه صبح امروز ناراحت و متاسفند مخصوصا اینکه ما سه یا چهار روز قبل با خدمه این هواپیما به تبریز رفته بودیم.

هواپیمای سقوط کرده ساخت داخل بوده است

این هواپیما که برای استفاده مسافربری منطقه‌ای در سطح کوچک ساخته شده، قابلیت حمل و جابجایی 35 تا 100 نفر را دارد که در سقوط صبح امروز 48 مسافر را حمل می‌کرده است.

هواپیمای ایران 140

این نوع هواپیما در دو گروه جت و توربو ساخته می‌شود که از سال 1387 رسما ساخت و تولید آن در ایران استارت خورده و همچنین بناست نوع جدیدتر از آن نیز مورد استفاده و ساخت قرار گیرد.

سپاهان، شرکت هواپیمایی هواپیمای سقوط کرده نیز مربوط به صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) می‌شود که جزو یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های هواپیمایی ایران است.

این شرکت که بیشتر در حوزه خدمات مهندسی و فنی هواپیمایی فعالیت می‌کند پروازهایی را نیز در نقاط مختلف کشور و بیشتر در برد محدود مدیریت می‌کند.

طراحی و ساخت و مونتاژ بالگرد، هواپیماهای نظامی و آموزشی، هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای مسافربری جز و اصلی‌ترین فعالیت‌های شرکت هساست که در کنار آن خدمات مهندسی، فنی و تجهیزاتی هواپیماهای فعال در کشور را نیز شامل می‌شود.


جعبه‌های سیاه هواپیمای سقوط کرده پیدا شد

احمد مجیدی، معاون مدیریت بحران وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا تصریح کرد:‌ پس از پایان یافتن مراحل جست‌وجو، هر دو جعبه سیاه هواپیمای ایران 140 سقوط کرده شرکت هسا پیدا شد.

وی افزود: با پیدا شدن این جعبه‌های سیاه بررسی محتویات آن‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت تا کمیته‌های بررسی، دلایل اصلی سقوط را مشخص کنند.

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی دستورات لازم برای رسیدگی به خانواده جان باختگان صادر شده است و همه سرنشینان این هواپیما و همچنین اشخاص ثالث تحت پوشش بیمه بوده اند.

در حال حاضر مرگ 38 نفر از سرنشینان این هواپیما تایید شده است و بازماندگان نیز برای پیگیری مسائل درمانی به بیمارستان‌های تهران منتقل شده‌اند.منابع:
ایسنا
فارس
تابناک
عصرایران
خبرگزاری مهر
آپارات

تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
تعداد نظرات: ۵
محبوبه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
0
9
پاسخ
ایشالا خدا باعث و بانیشو لعنت کنه فقط همین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: