کد خبر: ۳۹۵۴
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۲۳:۱۸
تعداد بازدید: ۳۴۸۷
قیمت سرسام‌آور تورهای کیش باعث شده گردشگران ایرانی برخی مناطق توریستی و گردشگری کشورهای همسایه چون ترکیه را انتخاب کنند.
تعطیلات عید فطر امسال بهترین موقعیت برای خانواده‌ها بود، تا بتوانند در شهری دیگر هوایی تازه کنند. به دور از استرس‌های روزانه، چهار روز آب و هوا و فرهنگ‌های متفاوت را تجربه کنند. ایران دارای ارزش‌های گردشگری زیادی در استان‌های خود است، به طوری که می‌توان با حرکت از شمال به جنوب ایران، آب و هوا، پوشش گیاهی و بافت‌های شهری متفاوت را مشاهده کرد. با این وجود تعداد زیادی از مسافران، شهرهای شمالی را برای تعطیلات انتخاب کردند. جاده‌ها جوابگوی این حجم مسافر نبود، به طوری که مسیرهای 4 ساعته، 11 ساعت طول کشید. اما چرا جنوب ایران و جزایر زیبایی که در این منطقه وجود دارند، با این حجم تقاضا مواجه نشدند؟ جنگل‌های حرا، مناطق دیدنی و امکانات تفریحی منطقه آزاد کیش چرا مسافران را جذب خود نکرد؟

آنتالیا

وقتی ایرانیان اقتصاد گردشگری آنتالیا را نجات می‌دهند!


انتخاب بسیاری از مسافران جزیره کیش نبود، شاید چون گزینه‌های دیگر به نظر هرکسی بهتر و به صرفه‌تر باشد. کشور همسایه، ترکیه سالانه شرایط مناسبی را برای گردشگران محیا می‌کند. شرایطی که با یک حساب سرانگشتی، فکر سفر خارج از کشور را برای هر انسان وطن دوستی که شهرهای کشور خود را ندیده، زنده می‌کند. ترکیه با رسیدن فصل تعطیلات تورهای گردشگری با قیمت‌های مناسبی در اختیار مردم می‌گذارد. فقط قیمت تورها نیست که مردم را جذب شهرهایی مثل آنتالیا می‌کند. سیاست گردشگری ترکیه به صورتی است که قیمت‌های اجناس خود را نیز تا حد قابل توجهی پایین می‌آورد. عاملی که موجب سود بیشتر در پایان فصل خواهدشد. براساس آمار موجود در تعطیلات عید فطر امسال 15 هزار ایرانی به آنتالیا سفر کردند. سفرهایی که اقتصاد گردشگری آنتالیا را نجات داد، اما چه بلایی سر اقتصاد کشور خودمان می‌آید.

چرا گردشگران ایرانی آنتالیا را از ورشکستگی نجات می‌دهند ولی برای تعطیلات به جزیره کیش سفر نمی‌کنند؟ این روزها اقتصاد منطقه آزاد کیش با امکانات گردشگری فراوان خود، به خطر افتاده‌است. قایق‌هایی که از کف آنها می‌توان اقیانوس را دید، صخره‌های مرجانی، امکانات ورزشی مفرح و ... نمی‌توانند مسافران را به سمت خود بکشند. کمبود درخواست به این منطقه دلایلی روشن دارد. کیش قیمت تورهای خود را با شروع فصل تعطیلات بالا می‌برد، به صورتی که قیمت دو شب و سه روز اقامت در هتل 3 یا 4 ستاره کیش در روزهای معمولی برای هر نفر 450 هزار تومان است. اما این قیمت مخصوص مانند تعطیلات عید فطر به 900 هزار تومان رسید. بدون در نظر گرفتن برابری قیمت هتل 3 و 4 ستاره، افزایش دو برابری قیمت‌ها گردشگران را به نقاط دیگر هدایت می‌کند.

هتل‌ها با توجه به نوع امکاناتی که ارائه می‌دهند، درجات و ستاره‌هایی را به خود اختصاص می‌دهند. این ستاره ها معیاری برای کیفیت بالاتر هتل محسوب می‌شوند. اما کیفیت هتل‌های ایران که قیمت سه ستاره و چهار ستاره در آن‌ها یکی است چگونه محاسبه می‌شود. استاندارد ستاره های هتل های ایران چقدر با استانداردهای جهانی همسوست؟ در همه جای دنیا برای اهدای ستاره به یک هتل تعداد زیادی کارشناس تصمیم می‌گیرند از کارشناس غذا گرفته تا کارشناس بهداشت اما آیا ایران هم چنین تیم بزرگی را برای اهدای ستاره به هتل‌ها فراهم کرده‌است یا به گفته بسیاری از منتقدان این ستاره ها دوستانه توزیع می‌شوند؟ کیفیت هتل‌های ایرانی که هنوز مردم از ضعف بهداشت در آن شکایت دارند در مقابل هتل‌های آنتالیا که برای گردشگران روزهای رویایی را رقم می‌زند نیز می‌تواند عامل دیگری برای ترجیح آنتالیا برای تعطیلات باشد.

اقتصاد گردشگری آنتالیا زنده می‌شود، کیش به کما می رود!

برای روشن‌تر شدن موضوع باید دید ترکیه از گردشگران خود چگونه پذیرایی می‌کند. قیمت تورهای آنتالیا برای 6 شب و 7 روز برای هتل 4 ستاره، 1 میلیون و 330 هزار تومان است. این قیمت در روزهای تعطیلات عید فطر 300 هزار تومان افزایش یافت. با مقایسه قیمت‌ها متوجه می‌شویم که اختلاف خیلی کمی برای تور آنتالیا و کیش در روزهای معمولی وجود دارد. اما قیمت تور کیش برای تعطیلات عید فطر تقریباً دو برابر تور آنتالیا است. آیا عاملی هست که موجب شود مردم از تورهای آنتالیا استفاده نکنند؟ تورهایی که باعث خارج شدن ارز از کشورمان می‌شود. نه تنها صاحبان هتل، بلکه تمام کسبه کشورهای همسایه مخصوصا‌ً آنتالیا، سود زیادی از گردشگران ایرانی بدست می‌آورند. سودی که می‌توانست برای هتل‌داران، سازمان‌های هواپیمایی و مردم بومی مناطق گردگشگری ایران خرج شود. عاملی که باعث زنده شدن اقتصاد منطقه، افزایش اشتغال‌زایی و پیشرفت همه جانبه آن خواهدشد.

قانونی بر افزایش قیمت‌ها نظارت دارد؟

نظارت بر افزایش قیمت تورهای گردشگری و نرخ هتلهای مناطق آزاد را نه رئیس این مناطق بر عهده می‌گیرد و نه معاونت گردشگری کشور. رئیس سازمان مناطق آزاد اعلام کرده بود سیاست این سازمان کنترل قیمت تورهای گردشگری نیست. از سوی دیگر معاونت گردشگری نیز مدتهاست که از نظارت بر این مناطق شانه خالی کرده‌است حال آنکه گران‌ترین تورهای داخلی گردشگری و نرخ هتل‌ها، اکنون در مناطق آزاد به مسافران غالب می‌شود. اکبر ترکان، رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور نیز در رابطه با افزایش قیمت تورهای مناطق آزاد در دوره‌های تعطیلی گفت: " ما در قیمت‌گذاری تورها هیچ دخالتی نمی‌کنیم، آنها در بازار رقابتی کار می‌کنند به هیچ وجه در مناطق آزاد سیاست‌مان کنترل قیمت نیست بلکه ایجاد رقابت فضای سالم و از بین بردن انحصار است."

قیمت تورها، کیفیت هتل ها و ارزانی اجناسی که گردشگران در آنتالیا می‌توانند بخرند، دلایل کافی برای ترجیح این منطقه به منطقه آزاد کیش در کشور خودمان است. از گردشگران نمی‌توان خواست که برای احیا و زنده نگه داشتن مناطق آزاد درون کشور از خودگذشتگی کنند. پول بیشتری بپردازند و از امکانات کمتری استفاده کنند. اما توقع کاهش قیمت‌ها مخصوصاً در فصل‌های مناسب برای گردشگری، افزایش کیفیت و خدمات به گردشگران و در کل بالا بردن سطح رفتاری با مردم در مناطق آزاد بیجا نیست. سیاستی که بسیاری از کشورها برای افزایش سود سالانه خود از گردشگری اتخاذ کرده‌اند.

اینکه منطقه آزاد کیش با چه هدفی اینگونه مسافران را از خود می‌راند، مشخص نیست. منطقه کیش نه تنها باید از جهت شرایط پذیرایی از گردشگران کیفیت خود را ارتقا بخشد، بلکه باید شرایطی مهیا کند که گردشگران به راحتی بتوانند از آنتالیا، از لذت سفر به خارج از کشور و حتی امکانی که در این سفر برای تجارت برایشان مهیا می‌شود، چشم پوشی کنند و حتی مشتاقانه کیش را به عنوان مقصد سفر انتخاب کنند. روندی که با سیاست‌های این روزهای کیش مغایر است.

منبع: نامه نیوز
تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: