کد خبر: ۳۸۲۳
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۴:۵۳
تعداد بازدید: ۲۷۰۰۵
میزان ناباروری در کشور ما به میزان سال‌های گذشته و در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالاست. هزینه‌های درمانی ناباروری در حال حاضر بسیار بالا بوده و مشمول انواع بیمه‌ها نیز نیست.
مواردی که باعث ناباروری می‌شود
مواردی که باعث ناباروری می‌شود

میزان ناباروری در کشور ما به میزان سال‌های گذشته و در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالاست، آمارها نشان می‌دهند که نرخ شیوه ناباروری در کل کشور 20.2 درصد است که با میانگین جهانی که 12 تا 15 درصد است فاصله زیادی دارد، هرچند از لحاظ پیشرفت علم پزشکی و در درمان ناباروری، ایران جزو کشورهای پیشگام بوده و متخصصان روش‌های متنوعی را در این خصوص ابداع نموده و با موفقیت هم مواجه بوده‌اند ولی هزینه‌های درمانی ناباروری در حال حاضر بسیار بالا بوده و مشمول انواع بیمه‌ها نیز نیست.

دلایل افزایش ناباروری

1-ازدواج دیرهنگام

طبق نظر کارشناسان ازدواج دیرهنگام، تمایل به تأخیر در فرزند آوری و استفاده از روش‌های پیشگیری از حاملگی به مدت طولانی می‌تواند موجب ناباروری شود. به همین دلیل هرچه بارداری و زایمان زودتر اتفاق بیفتد، احتمال نازایی ثانویه، سرطان‌های تخمدان و پستان، یائسگی زودرس و عوارض مربوط به آن از قبیل پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی و عروقی، فشارخون و ... کمتر خواهد شد.

کاهش قدرت باروری
کاهش قدرت باروری

درعین‌حال باید توجه داشت حق مادرشدن با توجه به تفاوت‌های فردی و موقعیت و شرایط جغرافیایی، نژادی، تغذیه، آداب و رسوم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ بنابراین تعیین محدوده سنی برای ازدواج و بارداری، مغایر با حقوق مادری و تشکیل خانواده است؛ آنچه مسلم است تغییرات جدی و محسوس در ابعاد مختلف سبک زندگی در ایجاد و گسترش دامنه این مشکل نه تنهایی تأثیر نبوده بلکه تحقیقات علمی نشان می‌دهد که تغییر در نحوه پوشش و لباس، مسکن، اغذیه، تفریح، بهداشت، کشاورزی و ... همگی نقش قابل‌ملاحظه‌ای در ایجاد زمینه‌های ناباروری و البته سایر مشکلات جسمی و روحی انسان امروز دارند.

آنچه در این بین به شدت به آن احساس نیاز وجود دارد ارائه‌ الگوی صحیح و متناسب با معیارهای اسلامی است که می‌تواند مصالح زندگی خانوادگی را تأمین کند و در حفظ سلامت روحی و روانی اعضای خانواده نقش قابل‌توجهی داشته باشد اما الگوگیری خواسته یا ناخواسته ما از مدل زندگی جهان غرب بدون بررسی و آسیب‌شناسی موجب شده است که عوارض و مشکلات ناشی از آن‌ها نیز به جامعه ما واردشده و با سرعت گسترش یابد.

متأسفانه در برخی ابعاد، این عوارض و پیامدهای منفی به دلیل عدم بومی‌سازی و تناسب با بستر فرهنگی اجتماعی کشور ما حتی بیش از آنچه در خود کشورهای غربی بروز یافته، دیده می‌شود. موارد ذیل که همگی برگرفته از تحقیقات مستقل علمی و دانشگاهی است نشان می‌دهد که چگونه تغییر سبک زندگی، جدا شدن از سنت‌ها و عادات فرهنگی و بومی و استفاده از برخی پدیده‌ها و ابزارهای مدرن، سلامت جسمی و روحی نسل آینده و از جمله سلامت باروری را تحت‌الشعاع قرار داده است.

2- آلاینده‌های زیست‌محیطی

مواردی چون آلاینده‌های زیست‌محیطی آب، خاک و هوا که تحقیقات علمی به دست آمده حاکی از آن است که این ترکیبات در جلوگیری از تشکیل نطفه، سقط‌جنین، عدم رشد مناسب جنین، ایجاد ناباروری و ... مؤثر شناخته‌شده‌اند و جذب سرب از راه هوا و آب و غذا موجب عقیمی بزرگ‌سالان، زایمان زودرس، سردرد، خستگی، بی‌قراری و عدم تمرکز کافی می‌شود، در افراد مسن لخته شدن خون در مغز و سکته‌های مغزی را در پی دارد و در کودکان باعث کاهش توان فکری و ضریب هوشی خواهد شد یکی از این موارد است.

3-مصرف مواد مخدر

مصرف مواد مخدر که علاوه بر تخریب روحی و روانی، بر انسان به علت تأثیر شدید بر روی سیستم تولیدمثل هر دو جنس در صورت مصرف هر چند اندک آن می‌تواند موجب ناباروری شود.

4- برخی از لوازم بهداشتی و آرایشی

عوراض استفاده از لوازم آرایشی
عوراض استفاده از لوازم آرایشی

شاید کم‌تر کسی باور کند که محصولات آرایشی بهداشتی در ناباروری مؤثرند؛ کارشناسان معتقدند باریم که عنصری از گروه فلزات قلیایی است و بسیاری ترکیبات و املاح آن به شدت در انسان ایجاد مسمومیت می‌کند کاربرد وسیعی در ساخت پلاستیک‌ها، صابون‌ها و همچنین برخی از محصولات آرایشی از جمله رژ لب مورد استفاده قرار می‌گیرد که مستقیماً از طریق منافذ پوست و یا دهان و تنفس وارد بدن می‌شوند. تأثیرات منفی این ترکیبات در جلوگیری از لانه گزینی جنین در رحم، سقط‌جنین و انواع بیماری‌های قلب و عروق به اثبات رسیده است. همچنین فتالات‌ها (یک استروژن محیطی یا مختل‌کننده آندوکرینی) که در واقع حالت‌دهنده لاستیک‌های قابل‌انعطاف است کاربرد وسیعی در تهیه لوازم آرایشی از جمله در لاک ناخن، ضد آفتاب، مرطوب کننده‌ها، اسپری مو و شامپوها و دیگر موارد مصرفی دارند. این ترکیبات که محلول در چربی و نسبت به متابولیسم مقاوم هستند سبب اختلال‌هایی در هورمون‌های تولیدمثل طبیعی بدن می‌شوند.

5-چاقی و تغذیه نامناسب

چاقی و تغذیه نامناسب هم دیگر عامل ناباروری است همان طور که آمارهای سازمان غذا و دارو نشان می‌دهد چاقی در ایران 10 برابر آمار جهانی است و قابل‌توجه این‌که چاقی یکی از مهم‌ترین عوامل ناباروری است، استفاده از رژیم‌های نامناسب غذایی، غذاهای صنعتی همراه با انواع نگه‌دارنده، فست‌فودها در زندگی امروز بسیار رواج یافته است که همگی از عوامل ناباروری هستند.

همچنین، استفاده از انواع هورمون‌ها و داروهای گوناگون در پرورش دام و طیور نیز موجب شده است که انواع گوشت قرمز و حتی گوشت سفید مرغ و ماهی نیز از سلامت کافی برخوردار نباشد و بقایای این هورمون‌ها در محصولات لبنی هم دیده شود که موجب اختلال‌های هورمونی، افزایش موهای زائد، ایجاد انواع کیست‌ها و امثال آن به ویژه در دختران می‌شود که تمام این موارد از جمله موارد موثر در ایجاد ناباروری هستند.

6-پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان

پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان به ویژه شلوارهای جین در مردان و زنان هردو موجب اختلال در خون‌رسانی به اعضای تولیدمثل می‌شود که در زنان موجب انواع عفونت‌ها، تولید کیست‌های تخمدانی و بیماری‌های قارچی دستگاه تناسلی و نهایت کاهش قدرت باروری می‌شود، همچنین در زنان با تغییر حجم لگن زایمان طبیعی را دشوار یا غیرممکن می‌سازد. درعین‌حال ثابت شده است.

عوارض قرار دادن لپ تاپ بر روی پاها
عوارض قرار دادن لپ تاپ بر روی پاها

7-قرار دادن لپ‌تاپ بر روی پاها

قرار دادن لپ‌تاپ‌ها روی پاها که از جمله عادات زندگی ما شده است بر اثر اشعه‌های الکترومغناطیس می‌تواند موجبات کاهش باروری شده و ناباروری را ایجاد کند.

منبع: doctoreman.ir

ویرایش و باز نشر: وبسوار

تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: