کد خبر: ۳۵۲۷
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۸
تعداد بازدید: ۳۷۲۰۹
تیک آف چیست؟ / تیک آف چرا اتفاق می‌افتد؟ / با چه ماشینی می‌توان تیک آف کرد؟ / چگونه تیک آف کنیم؟ / آیا تیک آف به اتومبیل صدمه می‌زند؟ ...
تیک آف چرا اتفاق می‌افتد؟

تیک آف چیست؟

تیک آف یکی از اصطلاحات رایج برای فارسی‌زبانان عاشق سرعت است. این عبارت (Take Off) در زبان انگلیسی برای لحظه‌ی آغاز پرواز هواپیما به‌کار برده می‌شود.
تیک آف در اتومبیل‌ها برای جلب توجه، ایجاد هیجان، تولید دود، تولید صدا و در مجموع برای نمایش اتومبیل انجام می‌شود. یک تیک آف طولانی نشان دهنده‌ی مهارت راننده و قدرت بالای اتومبیل است.

تیک آف با هواپیما

تیک آف چرا اتفاق می‌افتد؟
با توجه به عرض لاستیک‌، وزن روی چرخ، جنس آسفالت و … هر اتومبیلی می‌تواند مقدار خاصی قدرت را در لحظه آغاز به حرکت تحمل کند. در صورتی که قدرت موتور به صورت آنی به چرخ منتقل شود برای چند لحظه شاهد تیک آف خواهیم بود که دلیل آن بیشتر بودن گشتاور چرخ از مقدار نیروی قابل انتقال به سطح است. با نزدیک شدن سرعت حرکت به سرعت چرخ‌، چسبندگی افزایش یافته و تیک آف تبدیل به حرکت می‌شود.

تیک آف

با چه ماشینی می‌توان تیک آف کرد؟
تقریبأ با تمام اتومبیل‌ها می‌توان تیک آف کرد اما هرکدام شیوه خاص خود را دارند. نوع گیربکس‌، محور انتقال نیرو، و سیستم‌های کنترل پایداری، و هرزگردی عواملی هستند که باید برای تشخیص شیوه تیک آف بررسی شوند. بهترین اتومبیل‌ها برای تیک آف، اتومبیل اسپرت و قدرتمند با موتور جلو و دیفرانسیل عقب هستند. اتومبیل‌های اسپرت دیفرانسیل جلو با ترمز دستی روی چرخ‌های عقب نیز مناسب هستند.

تیک آف با ماشین

تاریخچه تیک آف به کجا بر می‌گردد؟
شاید بتوان گفت که اولین تیک آف‌های طولانی و قوی توسط اتومبیل‌های مسابقات درگ انجام می‌شد زیرا اتومبیل‌های عادی قدیمی قدرت لازم برای این کار را نداشتند. اتومبیل‌های درگ با استفاده از ترمز جلو اتومبیل را نگه داشته و لاستیک‌های عقب را برای چند لحظه کوتاه به حالت تیک آف می‌بردند تا لاستیک‌ها گرم شده و آغاز حرکت سریع‌تر باشد. با قوی شدن اتومبیل‌ها از حدود 60 سال پیش تیک آف با اتومبیل‌های عادی نیز برای نمایش انجام می‌شد.

تاریخچه تیک آف

چگونه تیک آف کنیم؟
در اتومبیل‌های دنده‌ای کار بسیار ساده است. فقط کافیست کلاچ را تا انتها گرفته، اتومبیل را در دنده قرار داده و گاز دهید سپس به‌صورت ناگهانی کلاچ را رها کرده و بر گاز بیفزایید. در صورتی که اتومبیل دارای سیستم‌های کنترلی مانند DSC ، TC و ESP است باید آن‌را خاموش کنید. در اتومبیل‌های اتوماتیک باید اتومبیل را در حالت N قرار داده و گاز دهید و سپس به صورت ناگهانی دنده را در حالت D قرار دهید. بعضی اتومبیل‌های اتوماتیک در صورت بالا بودن دور موتور در دنده قرار نمی‌گیرند و یا دور موتور را کاهش می‌دهند. در اتومبیل‌های بسیار قوی تخت گاز کردن برای انجام تیک آف کافی است. در اتومبیل‌های بسیار ضعیف نیز می‌توان با دنده عقب حرکت کرد سپس اتومبیل را به صورت ناگهانی در دنده یک گذاشته و پدال گاز را انتها نگه داشت.

چگونه تیک آف کنیم؟

چگونه بهتر تیک آف کنیم؟
برای تیک آف طولانی‌تر اولین و مهم‌ترین مسئله مهارت است. شما باید اتومبیل خود را شناخته و تمرین کنید. مقدار گاز اولیه قبل از رها کردن کلاچ و سرعت رها کردن کلاچ مهم هستند. راه‌های دیگر تیک آف طولانی با کاهش اصطکاک سطح میسر می‌شوند. برای مثال در سطح خیس تیک آف کنید، بر روی سطح موزاییک یا سیمان مانند کف پارکینگ‌ها این کار را بکنید. در اتومبیل‌هایی که ترمز دستی و انتقال نیرو در دو محور مختلف هستند با آزاد نکردن ترمز دستی می‌توان زمان تیک آف را طولانی‌تر کرد. آخرین راه حل هم که فقط در حرکات نمایشی و محیط‌های کنترل شده انجام می‌شود ریختن روغن بر روی لاستیک و زمین است. این کار تیک آف‌های بسیار طولانی همراه با دود را امکان‌پذیر می‌کند. این‌کار بسیار خطرناک است و فقط در شرایط نمایشی انجام می‌شود زیرا به آتش گرفتن لاستیک می‌انجامد!

تیک آف

چطور بعضی از اتومبیل‌ها تیک آف‌های بسیار طولانی می‌کنند؟
همان‌طور که اشاره شد مهارت راننده و قدرت اتومبیل فاکتورهای اصلی هستند اما بعضی رانندگان روش‌های جالبی برای نگهداشتن هرزگردی برای مدت طولانی پیدا کرده‌اند. بعضی رانندگان با اتومبیل‌هایی که ترمز دیسکی قوی در جلو و ترمز کاسه‌ای در عقب هستند از روش گاز و ترمز همزمان استفاده می‌کنند. این روش که در اتومبیل‌های آمریکایی مرسوم است عبارت است از گاز دادن ناگهانی برای تولید تیک آف اولیه و سپس نگهداشتن پدال گاز تا انتها و پدال ترمز تا نصف. با این‌کار ترمزهای قوی جلو از حرکت اتومبیل جلوگیری می‌کنند و ترمزهای ضعیف عقب به چرخ‌های عقب اجازه چرخش سریع می‌دهند. در اتومبیل‌های قوی دیفرانسیل جلو نیز ترمزدستی قوی کشیده شده و سپس در دنده و با گاز زیاد کلاچ رها می‌شود.

تیک آف‌های بسیار طولانی

چرا در هنگام تیک آف طولانی از لاستیک دود بلند می‌شود؟
زیرا سطح لاستیک و آسفالت با سرعت بالا روی هم دیگر کشیده شده و گرمای شدیدی ایجاد می‌شود. این دمای بالا باعث سوختن و دود شدن لاستیک می‌شود. در حرکات نمایشی که دود تولید شده بسیار زیاد است مایع مخصوصی روی چرخ ریخته می‌شود که با داغ شدن لاستیک بخار شده و حجم دود را بسیار زیاد می‌کند. با اتومبیل‌های قدرتمند می‌توان با تیک آف حرفه‌ای سطح آسفالت را نیز به دمایی رساند که قیر موجود در آن ذوب شده و بسوزد!

دود تیک آف

آیا تیک آف باعث حرکت سریع‌تر می‌شود؟
خیر ، بعضی‌ها به اشتباه تصور می‌کنند در آغاز یک مسابقه تیک آف باعث حرکت سریع‌تر می‌شود. تنها مزیت تیک آف اندکی گرم شدن لاستیک است که در مقابل زمان از دست رفته برای این حرکت ناچیز است. در مسابقات حرفه‌ای تمام سیستم‌های الکترونیکی و تمام مهارت راننده در این است که با هرزگردی ناچیز از حالت سکون خارج شود. بعضی اتومبیل‌های اسپرت جدید آن‌قدر قوی هستند که حرکت بدون هرزگردی با آن‌ها سخت است به همین دلیل کلیدی به نام Launch control در آن‌ها تعبیه شده است که راننده قبل از حرکت آن‌را فشار داده و سیستم‌های الکترونیکی اتومبیل مقدار گشتاوری که لاستیک می‌تواند تحمل کند را محاسبه کرده و به‌همان میزان از موتور گشتاور می‌گیرد تا تیک آف اتفاق نیفتد.

take off

آیا هر نوع هرزگردی تیک آف نام دارد؟
خیر، تیک آف فقط به هرزگردی در ابتدای حرکت گفته می‌شود. در صورتی که هرزگردی در هنگام حرکت و در خط مستقیم انجام شود (تعویض دنده در اتومبیل‌های قوی) به آن wheelspin گفته می‌شود. در صورتی که در پیچ و به صورت عمدی با استفاده از فرمان خلاف جهت و بازی با کلاچ، اتومبیل هرزگردی طولانی کند به آن دریفت (Drift) گفته می‌شود. در صورتی که در پیچ و به‌دلیل گاز دادن زیاد اتفاق بیافتد به آن Power slide گفته می‌شود که به حرکت عرضی اتومبیل می‌انجامد. اگر هرزگردی چرخ در دایره‌های حرکتی کوچک و با سرعت پایین انجام شود به آن Burnout می‌گویند.

تیک آف

آیا تیک آف به اتومبیل صدمه می‌زند؟
بله‌، تیک آف صدمات بسیار زیادی به اتومبیل وارد می‌کند. خراب شدن کلاچ، آسیب دیدن شدید گیربکس، از بین رفتن لاستیک، شکستن دسته موتور، آسیب دیدن موتور و آسیب دیدن پلوس و دیفرانسیل فقط بعضی از موارد زیان این حرکت هستند. در اتومبیل‌های سواری عادی صدمات ناشی از این کار حتی با یک‌بار انجام این کار قابل درک است. در بعضی موارد خرابی آنی کلاچ و گیربکس نیز مشاهده شده است. پس بهتر است این کار را در محیطی امن و با اتومبیلی قدرتمند و اسپرت انجام داد.

منبع: pedal.ir

گردآوری، ویرایش و بازنشر: وبسوار
تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: