کد خبر: ۳۳۷۲
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۳ - ۰۱:۲۰
تعداد بازدید: ۳۱۱۰
غیر از بیماری‌های پوستی شایع میان آرایشگران، مشکلات دیگری نیز این افراد را تهدید می‌کند ولی با رعایت برخی نکته‌ها به راحتی می‌توان از آن‌ها پیشگیری کرد.
بیماری‌هایی که آرایشگران را تهدید می کند
بیماری‌هایی که آرایشگران را تهدید می کند

غیر از بیماری‌های پوستی که به خصوص میان آرایشگران خانم بسیار شایع هستند، مشکلات داخلی دیگری نیز این افراد را تهدید می‌کند ولی با رعایت برخی نکته‌ها به راحتی می‌توان از آن‌ها پیشگیری کرد.

عفونت

مهم‌ترین مسئله‌ای كه آرایشگران باید به آن توجه داشته باشند، عفونت‌هایی است كه از طریق خراش‌های پوستی به خون منتقل می‌شود و استفاده از تیغ، احتمال انتقال این عفونت‌ها، به خصوص هپاتیت B، C و ایدز را بالا می‌برد، مخصوصاً كه بسیاری از افراد از ابتلایشان به این عفونت‌ها مطلع نیستند و ظاهر کاملاً سالمی دارند. خوشبختانه در حال حاضر در آرایشگاه‌ها تیغ برای هر نفر تعویض می‌شود اما نپوشیدن دستكش هنگام كار، می‌تواند باعث انتقال آلودگی به خود آرایشگر شود. لازم است اگر دست آرایشگر خراشیدگی دارد، حتماً روی آن چسب بزند و هنگام كار دستكش به دست كند.

آسم

اسپری‌های مو یا موادی كه برای رنگ، فر و صاف کردن مو به كار می‌روند، حاوی تركیب‌هایی هستند كه در هوا پخش می‌شود. این تركیب‌ها به خصوص برای افرادی كه زمینه‌ای از آسم دارند، خطرناك است. آسم شكل‌های خفیف و شدید دارد و گاه خود را به صورت تنگی نفس خفیف یا سرفه‌های مزمن شبانه‌ نشان می‌دهد.

اگر آرایشگری چنین علائمی دارد، باید حتماً به پزشك مراجعه و دارو مصرف كند و تا جایی كه امكان دارد، از مواد شیمیایی دور بماند. اگر کنار گذاشتن و کار نکردن با این مواد برای كسی امکان‌پذیر نیست، باید هنگام استفاده از آن‌ها ماسك بزند و اسپری را طوری در دست بگیرد كه به سمت مخالف باشد. در فصل‌های گرم نیز باید مراقب جهت باد كولر و پنكه هنگام مصرف این مواد بود.

آلرژی

آلرژی هم می‌تواند سینوس‌ها، چشم و پوست را درگیر كند. مواد شیمیایی‌ای كه آرایشگرها با آن تماس دارند، به خصوص بر پوست صورت و دست و حتی روی پلك‌ها و مجاری فوقانی تنفسی اثر می‌گذارند كه خود را به صورت سینوزیت و آبریزش مزمن بینی نشان می‌دهد. برای پیشگیری از بروز این نوع آلرژی‌ها هم استفاده از دستكش‌ و ماسك تا حد زیادی موثر است.

واریس

ایستادن‌های مكرر روی عروق پا تأثیر می‌گذارد و باعث بروز واریس می‌شود. در آرایشگرانی كه به دلیل مشغله کاری مرتب سر پا هستند، خونی كه باید از پا به قلب منتقل شود، در پا می‌ماند و باعث اتساع وریدهای پا می‌شود. اتساع وریدها عامل بروز واریس است بنابراین لازم است آرایشگران سعی كنند بیشتر كارها را در وضعیت نشسته و مناسب انجام دهند.

ایستادن‌ طولانی مدت به خصوص در یك وضعیت باعث می‌شود گردن برای طولانی مدت در یك حالت قرار بگیرد و به مرور عامل ابتلای فرد به آرتروز گردن، گردن‌درد و سردردهای مزمن می‌شود. همین موضوع در مورد كمر هم صدق می‌كند. اگر آرایشگری مجبور است طولانی مدت بایستد، حتماً باید یكی از پاهایش را روی یك چهارپایه كوتاه بگذارد. ایستادن‌های طولانی باعث افزایش قوس كمر و جلو آمدن شكم به خصوص در افراد چاق می‌شود. قوس کمر یكی از دلایل كمردردهای مزمن است.

قوس کمر

توصیه می‌شود آرایشگران هر از گاهی مثلاً تا رسیدن نوبت مشتری بعدی ورزش‌های كششی گردن و كمر انجام دهند تا مشكل قوس کمر اصلاح شود. علاوه بر این، به نحوه ایستادن، نشستن، خوابیدن و اضافه‌وزن خود توجه ویژه‌ای داشته باشند. ورزش‌هایی كه عضلات پشت را تقویت می‌كند، مثل شنا در آب یا برخی نرمش‌ها نیز برای این گروه موثر است. پوشیدن كفش‌های پاشنه‌بلند، هم می‌تواند به این مشكل‌ها دامن بزند و پوشیدن صندل‌های طبی در محیط كار به این خانم‌ها توصیه می‌شود.

ممكن است فردی برای مدت طولانی به ماده‌ای آلرژی نشان ندهد ولی ناگهان حساسیت نشان دهد و علائم آلرژی بروز کند؛ مثلاً در آمریكا مردم كره بادام‌زمینی زیاد می‌خورند. بیشتر مردم این كشور به این ماده غذایی آلرژی ندارند اما برخی بعد از چند سال مصرف به آن حساسیت نشان می‌دهند. دلیل بروز ناگهانی آلرژی این است که فرد از نظر ژنتیكی مستعد ابتلا به آلرژی بوده و به دلیل اینكه تركیب‌های ماده حساسیت‌زا دائم و در طولانی مدت وارد خونش شده، بدنش به آن حساسیت نشان داده است.

اینكه این خانم سال‌ها آرایشگری می‌‌كرده و به موادشیمیایی آلرژی نشان نداده، دلیل نمی‌شود كه هیچ‌وقت دچار حساسیت نشود. استفاده از مواد آرایشی، بی‌رنگ‌كننده و انواع رنگ‌ها، پاك‌كننده‌ها و شوینده‌ها می‌تواند در اثر مصرف مداوم در او ایجاد آلرژی و حساسیت كند. حتی خانم‌های خانه‌دار نیز ممكن است سال‌ها به مواد شوینده آلرژی نشان ندهند اما بعد از چند سال همان مواد شوینده كه تاكنون مزاحم نبوده، باعث ابتلایشان به آلرژی یا اگزمای آلرژیك شود. در واقع ما دو نوع اگزما داریم؛ اگزمای آلرژیك و یك اگزمای مسمومیتی.

در نوع اول، فرد با تماس با حداقل ماده دچار حساسیت می‌شود. مثلاً شخصی كه به پنی‌سیلین حساسیت دارد، حتی با تزریق مقدار كمی از آن آلرژی نشان می‌دهد. در اگزمای مسمومیتی مسئله سمیت مطرح است یعنی با یک‌بار مصرف، اتفاقی نمی‌افتد ولی در اثر ورود زیاد آن ماده، بدن فرد واكنش آلرژیك نشان می‌دهد. این خانم و تمام كسانی كه اگزمای دست مشاغل دارند، به دلیل استفاده مستمر از مواد دچار اگزمای مسمومیتی می‌شوند نه اگزمای آلرژیک.

درمان علتی داریم و یك درمان علامتی. در درمان علتی، باید علت ایجاد بیماری را كنار گذاشت یعنی بیمار نباید با مواد آلرژی‌زا تماس داشته باشد. در این شرایط تا 90 درصد بهبود می‌یابد ولی برای بهبود كامل لازم است به پزشك مراجعه كند تا با تجویز دارو، اگزما کاملاً درمان شود. این خانم گفته‌اند گاهی بدون دستكش با مواد كار می‌كنند اما یا باید از شغلشان كناره بگیرند تا با این مواد سروكار نداشته باشند یا همیشه با دستكش كار كنند. مواد و ترکیب‌های آرایشی، به خصوص مواد مربوط به رنگ و بی‌رنگ کننده‌ها بو دارند، ممكن است مواد متصاعدشده از آن‌ها از طریق استنشاق وارد بدن شود و در همان ناحیه که قبلاً روی پوست حساسیت نشان داده بود، ایجاد علائم آلرژیک كند. به همین دلیل استفاده از ماسك را به آرایشگران توصیه می‌كنیم.

توصیه غذایی به افراد پرمشغله

نظم در غذا خوردن و خواب در سلامت انسان تأثیر قابل‌توجهی دارد. بدن ما ساعت زیستی دارد، ترشحات هورمون‌ها و بسیاری از عملكردهای درونی آن با این ساعت تنظیم شده است. هرچه بیشتر با تنظیمات آن سازگار شویم، سالم‌تر خواهیم بود. در مشاغلی كه به دلیل فشار كار این نكته رعایت نمی‌شود، احتمال دارد سلامت فرد شاغل به خطر بیفتد. به این خانم و تمام افراد شاغلی که فرصت معینی برای صرف ناهار اختصاص نمی‌دهند، چند توصیه دارم:

1. در محیط كار اطلاعیه‌ای نصب و در آن به دیگران ساعت ناهار خوردنتان را اعلام كنید. می‌توانید اگر چند نفر با هم كار می‌كنید، به نوبت زمانی را به غذا خوردن اختصاص دهید تا هم ارباب‌رجوع راضی باشد هم خود دچار مشكل نشوید. اگر به دلیل مشغله کاری، خستگی یا عصبی بودن غذا نخوریم و گرسنه بمانیم این مسئله روی دستگاه گوارش اثر می‌گذارد. حتماً باید ساعت مشخصی را به غذا خوردن اختصاص داد.

2. لازم نیست حتماً در روزهای پرمشغله كاری، غذای گرم و مفصل بخورید. به جای پلو و خورش و سالاد می‌توان ساندویچ‌های كوچك حاوی نان و پنیر و گردو و آب‌میوه استفاده كرد و هر وقت فرصت شد، به جای میان وعده چای و بیسكویت یا میوه‌های خشك خورد كه هم سریع انرژی به بدن برساند و هم نظم غذایی حفظ شود.

3. اگر به دلیل مشغله کاری زیاد غذاهای آماده سفارش می‌دهید، بهتر است انواعی را انتخاب كنید كه خیلی چرب نباشند. ساندویچ فیله مرغ یا ساندویچ‌هایی كه با نان‌های سبوس‌دار و تنوری درست‌شده‌اند، مناسب‌تر هستند. مصرف سالاد نیز در كنار این غذا كمك می‌كند تا چربی كمتری جذب شود و به مرور دچار اضافه‌وزن نشوید.

4. به جای نوشابه، آب‌میوه یا آب بنوشید.

5. در طول روز حتماً چند واحد میوه مصرف كنید تا هم خستگی‌تان برطرف شود و هم استرس‌تان كاهش یابد.

اگر پاهایتان به واریس دچار شده، لازم نیست به درمان‌هایی مانند جراحی فکر کنید زیرا امروزه می‌توان با كمك لیزر، واریس را به راحتی درمان کرد. جراحی مشكلات فراوانی دارد از جمله عوارض بی‌هوشی و بعد هم به علت برش‌هایی كه در محل جراحی انجام می‌شود، ممكن است جای زخم باقی بماند. درمان واریس با لیزر سرپایی است. با توجه به نوع شغل شما این مزیت بزرگی است که بستری نشوید و بعد از درمان با پای خود از درمانگاه خارج شوید و بتوانید به كارهای روزانه و حتی رانندگی و... بپردازید. درمان واریس با لیزر از لحاظ زیبایی هم مناسب است چون برخلاف جراحی كه به برش وسیع یا برش‌های كوچك و متعددی نیاز دارد، فقط یك برش 2 میلی‌متری انجام می‌شود كه نه بخیه لازم دارد و نه جای جراحی روی پا می‌ماند.

بعد از درمان، روی پای بیمار هیچ اثری از واریس نمی‌ماند. برای انجام لیزر هیچ آمادگی قبلی‌ای لازم نیست و این كار در زمان خیلی كوتاه، شاید حدود 30 دقیقه انجام می‌گیرد. پزشك با استفاده از سونوگرافی داپلر، محل دقیق رگ واریسی را مشخص و سپس با بی‌حسی موضعی آن ناحیه، پس از عبور یك سوزن به داخل ورید، یك شكاف 2 میلی‌متری ایجاد می‌كند. سپس فیبر لیزر وارد سیاهرگ واریسی و دستگاه روشن می‌‌شود. درحالی‌که دستگاه لیزر روشن است، پزشك فیبر را آرام بیرون می‌كشد و با این كار، دیواره رگ هم می‌خوابد و رگ بسته می‌شود. پس از اتمام كار، یك باند کشی به پای بیمار می‌بندند كه آن را یك هفته بعد می‌تواند باز كند. لیزر در واقع با تابش به دیواره سیاهرگ‌های گشادشده باعث جمع شدن دیواره‌های آن سیاهرگ می‌شود.

بعد از درمان، خون به جای عبور از این سیاهرگ، از طریق سیاهرگ‌های سطحی و سایر سیاهرگ‌های عمقی پا در جریان خواهد بود و مشکلی هم ایجاد نمی‌شود. هزینه درمان واریس با لیزر از درمان جراحی این ضایعه خیلی کمتر است و حدود 97 درصد بیماران معمولاً در همان جلسه اول بهبود می‌یابند. چند درصد بقیه هم با تكرار این كار در جلسه دوم کاملاً خوب می‌شوند. این روش هیچ عارضه‌ای ندارد و بافت‌های اطراف به هیچ‌وجه تحت تأثیر لیزر نخواهند بود. چون نوع لیزری كه برای هر کاردرمانی انتخاب می‌شود، خاص است و فقط پزشک متخصص می‌تواند این كار را انجام دهد، به‌طوركلی لیزر عارضه‌ای به جای نخواهد گذاشت.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده

منبع: هفته‌نامه سلامت

ویرایش و بازنشر: وبسوار

تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: