کد خبر: ۳۱۲۰
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۸
تعداد بازدید: ۹۷۹۹
گرچه پروتز سينه اصولاً جزو لوازم پزشكى با عمر محدود طبقه‌بندی می‌شود، با توجه به آمار می‌توان در نظر داشت كه اين اجسام اصولاً براى حضور طولانى در بدن انسان طراحى و ساخته شده‌اند
پروتز سينه

گرچه پروتز سينه اصولاً جزو لوازم پزشكى با عمر محدود طبقه‌بندی می‌شود (كلاس ٣)، با توجه به آمار و ارقام می‌توان در نظر داشت كه اين اجسام اصولاً براى حضور طولانى در بدن انسان طراحى و ساخته شده‌اند و به همين دليل پروتز سينه می‌تواند براى دهه‌ها در بدن يک خانم باقى بماند و تا وقتى مشكلى براى آن پيش نيامده (از جمله پارگی) احتياجى به تعويض يا خارج كردن ندارد.

١- تشخيص پارگی پروتزهای آب نمكى (سالين) بسيار ساده است: بيمار يک روز ناگهان متوجه كوچكى قابل‌توجه يک سينه می‌شود! درمان نسبتاً آسانى در پيش است: جايگزينى با پروتزهای جديد و گاه ليفت سينه؛ اما احتمال وقوع پارگی با اين پروتز كلاً بالاست و تا ١٠٪ این‌ها ظرف ده سال اول دچار پارگی می‌شوند و اين رقم در سال‌های بعد تصاعدى افزايش ميابد.

٢- پروتزهای با ژل سيليكون مايع (غير چسبنده) در صورت پارگی می‌توانند مشكلات قابل‌توجهى به ارمغان آورند. گرچه در صورت پارگی كيسه خارجى، سيليكون مايع می‌تواند تقریباً به هر نقطه از بدن مهاجرت نمايد، در اكثريت قاطع موارد سيليكون در ناحيه سينه و يا زير بغل محدود می‌ماند. بد شكلى و بروز توده خارج محدوده‌ی پروتز می‌تواند از علائم پارگی باشد، گاهى بزرگى غدد لنفاوى زير بغل (گرانولوم) از تظاهرات پارگی است. اين پروتزها خوشبختانه امروزه به ندرت استفاده می‌شوند و کمپانی‌های معتبر ساخت آن را متوقف کرده‌اند ولى در گذشته تا ٢٥٪ این‌ها ظرف ١٥ سال دچار پارگی می‌شدند كه اكثراً هم بدون علامت يا پارگی ساكت يا مخفى بود (پارگی داخل كپسولى).

٣- پروتزهای با ژل چسبنده (كوهسيو) امروزه شایع‌ترین پروتز مورد استفاده در جهان محسوب می‌شوند و با طراحى کیسه‌های بهتر و مقاوم تر ريسک پارگی در آن‌ها به شدت كاهش يافته است. مطالعه‌ای كه در سال‌های ٢٠٠٣ -٢٠٠٩ تحت نظر سازمان غذا و داروى آمريكا روى پروتزهای منتور انجام شد ريسک پارگی ظرف ٦ سال را ١/١ درصد اعلام كرد كه با گذشته بسيار متفاوت است. پارگی اين پروتزها در اكثريت قاطع موارد داخل كپسولى و بدون علامت بوده و معاينه فيزيكى براى تشخيص آن ناکافی است (كمتر از ٣٠٪) دقیق‌ترین وسيله تشخيص پارگی آن ام آر آى است. (بالاى ٨٥ ٪) در حال حاضر پروتكل تشخيصى يكسانى براى بررسى درازمدت خانم‌های داراى پروتز سيليكونى در سطح جهانى وجود ندارد. گرچه در آمريكا استفاده از ام آر آى هر سه سال توصيه شده است، در اروپا اين برخورد بسيار تهاجمى تلقى می‌شود و اكثر بيماران با سونوگرافى دوره‌ای تعقيب می‌شوند و از ام آر آى براى تأیید موارد مشكوک استفاده می‌شود؛ اما اينكه چرا يک پروتز بايد پاره شود:

مشكل را می‌توان در سه سطح زمانى بررسى كرد:

١- ساخت:

يعنى قبل از عمل جراحى مشكلى بسيار جزئى در كيسه پروتز به وجود آمده كه از چشم كمپانى سازنده دورمانده.

٢- كارگذارى:

استفاده از برش‌های خيلى كوچک باعث خواهد شد تا جراح حين جاگذارى پروتز فشار بيش از حد به آن وارد كند يا برخورد اجسام تيز حين عمل با پروتز می‌تواند باعث پارگی گردد (معمولاً اين پارگی‌ها خيلى سريع خود را نشان می‌دهند- ١-٣ ماه-).

٣- گذر زمان و تغييرات شيميايى روى كيسه و تداخل با نسج بدن:

پروسه‌های تخريبى و فرسايشى تدريجى همراه با تروماى فيزيكى مكرر (ضربه‌ها). كه به نظر اكثريت موارد در اين كلاس قرار می‌گیرند. در خاتمه بايد توجه داشت كه پروتز سينه وسيله ايست كه بايد درازمدت در بدن بماند و مشكلات پیش‌آمده توسط آن و امنيت كمپانى سازنده نيز بايد در مطالعات طولانى و بالاى ده سال نشان داده شود به همين دليل استفاده از برندهاى باسابقه و قديمى منطقى‌تر به نظر می‌رسد. هنوز مشكل استفاده از پروتزهای ارزان‌قیمت پى آى پى فراموش نشده است!

منبع: pezeshkonline.ir

ویرایش ادبی و بازنشر: وبسوار

تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: