کد خبر: ۱۹۴۲
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۸:۲۸
تعداد بازدید: ۳۷۰۰۳
با تولید خودروهای جدید، امروزه بحث خودروهای با موتور یورو 4 خیلی به‌گوش می‌رسد... اما به‌راستی تفاوت آن با استاندارد یورو 2 چیست؟
موضوع هوای آلوده در جهان كه بيشتر در شهرهای بزرگ نمود پيدا كرده است، امروزه به بحث اصلي حوزه صنعت و محيط زيست تبديل شده است، به‌طوری كه براي مثال، چند دوره اخير نمايشگاه‌های بزرگ خودرو در جهان با محوريت و زمينه اصلی «هوای پاک» و «محيط زيست» برگزار مي‌شوند. در اين ميان، شركت‌های خودروساز داخلی نيز بنا بر وظيفه اجتماعی خود و مقررات حاكم، در صددند تا حد امكان محصولات خود را به تجهيزات و استانداردهای كنترل آلايندگی مجهز سازند تا در كاهش مضرات اين پديده در كشور، سهمی ايفا كنند.

استاندارد یورو 4

این استانداردهای آلایندگی در اصل میزان مجاز برای انتشار گازهای آلاینده‌ خودروی نو که در کشورهای اتحادیه اروپا فروخته می‌شوند را تعریف می‌کند.


انتشار اکسیدهای نیتروژن (NOx)، هیدروکربن‌ها (THC)، هیدروکربن‌های بدون متان (NMHC)، مونوکسید کربن(CO) و ذرات معلق (PM) را در این استانداردها لحاظ می‌شوند. استاندارد بودن موتور خودرو با تست موتور در یک چرخه آزمون معین، بررسی می‌شود. موتورهایی که با این استاندارد مطابقت نداشته باشند قابل فروش در اروپا نیستند.

آلاينده‌های اصلی:

آلاینده های خودرو
 1. ذرات معلق (Particulate Matters):
  ذرات معلق به گروهی از ذرات جامد يا مايع اطلاق می‌شود که به اندازه کافی برای معلق ماندن در هوا سبک باشند. بعضی ذرات مثل دوده سمی نیستند وليکن بعضی ذرات مثل آزبست سمی‌اند. مهم‌ترين مشکل ذرات معلق، باقی ماندن تا مدتی در جو زمين است: قطر بيش‌تر از 10 ميکرون پس از يک يا چند روز انتشار روی زمين می‌نشيند و ذرات کوچک‌تر و سبک‌تر با قطر کم تر از یک ميکرون چندين هفته در هوا می‌ماند.

 2. منوکسيد کربن (CO):
  گازی است بی‌رنگ، بی‌بو و سمی كه از احتراق ناقص سوخت‌های کربن دار به‌وجود می‌آيد. غلظت اين گاز در مناطق اصلی شهرها که تعداد خودروها زياد است، بيش‌ترين مقدار است. منوکسيد کربن پايداری زيادی در جو ندارد.

 3. دی‌اکسيد گوگرد (SO2):
  گازی است بی‌رنگ كه بيش‌تر، از سوختن سوخت‌های حاوی گوگرد نظير زغال سنگ و نفت پديد می‌آيد. اين گاز می‌تواند اکسيد شده و آلاينده ثانويه نظير تري‌اكسيد گوگرد به وجود آورد. از ترکيب اين گاز با آب موجود در هوای مرطوب، اسيد بسيار خورنده، اسيد سولفوريک تشکيل می‌شود.

 4. اکسيدهای نيتروژن (NOx):
  زماني‌که اکسيژن هوا با نيتروژن موجود در دمای بالا احتراق ترکيب شود، اكسيد نيتروژن به وجود می‌آيد. دو آلاينده مهم آن، مونوكسيد و دی‌اكسيد نيتروژن هستند. از ترکيب اين گاز با آب موجود در هوای مرطوب، اسيد بسيار خورنده، اسيد نيتريک تشکيل می‌شود. منابع اصلی اكسيدهای نيتروژن، خودروها، نيروگاه‌ها و سيستم دفع زباله است.

 5. ترکيبات آلی فرّار (VOC):
  تركيبات فرار، گروهی از ترکيبات آلی است که انواع هيدروکربن‌ها را نيز شامل می‌شوند. اين گروه گاهی به گروه متان و گروه هيدروکربن‌های غير متان تقسيم می‌شود. تركيبات فرار در دمای اتاق ممکن است به سه حالت جامد، مايع و گاز موجود باشد. بيش‌ترين مقدار در اين ترکيبات را متان که خطری برای سلامتی ندارد، تشکيل می‌دهد. بعضی از vocها جذب کننده قوی اشعه مادون قرمز هستند و به اثر گل‌خانه‌ای و گرم شدن زمين کمک می‌کنند.

استاندارد یورو 2 و یورو 4
استاندارد یورو 2 و یورو 4 در اصل استاندارد آلایندگی هواست و سلامتی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مردم نباید اختلاف چند میلیونی بابت این قطعه پرداخت کنند و این وظیفه کارخانه سازنده است که طبق تعهدش و سودآوریش خودروهایی پاک تولید کند و در اختیار مصرف کننده بگذارد. در اصل این چرخه کامل نمی‌شود مگر اینکه حتی استاندارد آلایندگی بنزین یورو 2 در حد یورو 2 باشد نه بیشتر!!!

خودرو یورو 4

در حالی که بسیاری دم از عرضه خودرو با استاندارد یورو 4 می‌زنند، کجاست بنزین یورو 4؟ و کدام جایگاه‌ها این نوع بنزین‌ها را عرضه می‌کنند؟ این در حالی است که خودرو سازان در این سال‌ها پا فراتر گذاشته و ایربگ خودروها را هم کم می‌کنند؛ همانند تندر 90 ولی صحبت از سلامتی و حفظ محیط زیست می‌کنند!

بنزین یورو 4

تنها تفاوت خودروهای یورو 2 و یورو 4 در کاتالیزور و سنسور گاز اکسیژن خودرو (میزان خروجی گازهای سمی متساعد از سوخت بنزین خودرو) می‌باشد و از نظر طراحی و یا حجم موتور و میزان قدرت خودرو و یا کشش خودرو و... هیچ تفاوتی بین آنها وجود ندارد.منابع:
خرم گستر ساعی
خودروسازان

گردآوری، ویرایش و بازنشر: وبسوار
تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
تعداد نظرات: ۷
سجاد آقای خاص ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۵
1
2
پاسخ
خیلی صریح و بی ریا بود مرسی(آقای خاص ایران)
ارمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۲
1
3
پاسخ
خیلی عالیه یه سمسور اکسیژن 150 تومنی میبنده رو 206 بعد 2 تومن میکشه روش میگه شده یور 4 در صورتی که 206 کاتالیست داره و قیمت کاتالیست 200 هستش ولی چ میشه کرد باید این وسط نون ببرن دیگه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: