کد خبر: ۱۵۸۷
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۴:۵۵
تعداد بازدید: ۸۸۴۳۱
چه عواملی در زمان مناسب تعویض روغن دخیل هستند؟ چه نوع روغنی برای موتور خودروی شما مناسب است؟ وظایف روغن موتور چیست؟ گرانروی چیست؟ ...
وظايف روغن موتور:
 • كاهش اصطكاك قطعات متحرك موتور
 • كاهش سايش قطعات موتور
 • خنك نمودن قطعات داخلي موتور
 • تميز نگهداشتن قطعات داخل موتور از دوده و تركيبات حاصل از تجزيه روغن و رسوبات بين قطعات
 • آب‌بندي كامل بين سيلندر و پيستون
 • محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگي
 • كاركرد بهينه قطعات متحرك موتور در دماهاي مختلف
تعویض روغن

دلایل تعویض روغن موتور:


همان‌طور که با گردش خون در بدن و انجام عملیات خون‌رسانی در بدن، خون آلوه می‌شود، روغن موتور هم با گردش در موتور، با مواد مختلفی که در عملیات احتراق تولید می‌شود ، آلوده شده و لذا مواد افزودنی روغن موتور به نوعی مصرف، اکسید و تجزیه می‌شود. در این بین با انجام عمل پاک‌کنندگی، معلق‌سازی و جذب سایر مواد، رنگ طبیعی روغن موتور تغییر و به نوعی تیره می‌شود و بایستی متناسب با کارکرد اعلام شده روغن موتور توسط شرکت سازنده آن‌را تعویض نمود. در شهرهایی که حجم ترافیک در آنها بالاست توصیه شده است در کیلومتر کمتری از کارکرد توصیه شده، روغن موتور را تعویض نمود.
روغن از زمان شروع بكار موتور در معرض اكسيده شدن و تجزيه حرارتي قرار گرفته و روغن پايه آن آلوده شده و از كيفيت آن كاسته مي‌شود و همچنين مواد افزودني استاندارد آن نظير مواد افزودني پاك‌كننده نيز، مصرف مي‌شوند. در اين حالت خاصيت روان‌كاري، پاك‌كننده و جذب ذرات معلق و ناخالصي‌ها، كاهش مي‌يابد .
 
تعویض روغن

آيا سياه شدن روغن موتور نشان‌دهنده زمان مناسب تعويض روغن است؟

اين تصور كه سياه شدن روغن نشانه خراب شدن و عدم كيفيت آن مي‌باشد، صحيح نیست. اگر در دستگاه يا موتور خودرو، روغن پس از مدتي تغيير رنگ ندهند و اصطلاحا سياه نشود، بایستی در اسرع وقت آن‌را تعويض نمود زيرا سياه شدن شدن روغن به علت خاصيت پاك‌كنندگي دوده ناشي از احتراق و جذب ذرات معلق و ناخالصي روغن موتور مي‌باشد؛ در غير اين‌صورت ذرات ناخالصي و دوده بر روي قطعات متحرك موتور رسوب كرده و ‌باعث جلوگيري از انتقال حرارت، ساييدگي زودرس قطعات، روغن سوزي، كاهش راندمان و توان موتور مي‌شود. ضمنا به این نکته بایستی توجه نمود که رنگ مخلوط افزودنی‌های روغن موتور تیره بوده و ترکیب روغن پایه و مواد افزودنی باهم سبب ایجاد یک ترکیبی قهوه‌ای رنگ می‌شود که روغن موتور نام دارد. میزان افزودنی‌های روغن موتور مطابق با استاندارد API مشخص شده است. در طول مدت حضور روغن موتور در داخل موتور، افزودنی‌های روغن موتور مصرف شده و روغن موتور سیاه می‌شود که نشان می‌دهد روغن موتور وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهد.
 
سیاه شدن روغن موتور

عوامل موثر در مدت زمان كاركرد و تعويض روغن موتور:
 • شرايط كاري موتور: مانند رانندگي با سرعت بالا، رانندگي با بار بيش از حد استاندارد در جاده‌هايي با شيب زياد، در جا كاركردن زياد موتور در ترافيك‌هاي سنگين، رانندگي با سرعت بالا در هواي سرد قبل از گرم شدن روغن موتور، خاموش روشن نمودن موتور به دفعات زياد در هواي سرد و رانندگي در جاده‌هاي خاكي و گرد و غبار به مدت طولاني سبب می‌شود که روغن موتور زودتر از موعد تعیین‌شده تعویض گردد.
 • كيفيت احتراق موتور: فرایندهایی از قبیل روغن‌سوزی در موتور و وارد شدن دوده زیادتر به موتور سبب خرابی روغن موتور می‌شود لذا روغن موتور زودتر بایستی تعویض شود.
 • كيفيت روغن موتور و سوخت مصرفي
 • كيفيت فيلترهاي هوا و روغن و تعويض به‌موقع آنها
     

نوع و كيفيت سوخت مصرفي چه تاثيري در تعويض روغن دارد؟

سربي كه براي بهسوزي به بنزين اضافه مي‌شد، پس از ورود به روغن موتور باعث اكسيده شدن سريع‌تر روغن و افت كيفيت روغن مي‌گرديد كه خوشبختانه در حال حاضر حذف شده است. بنزين با اكتان پايين به‌دليل ايجاد احتراق ناقص و اضافه نمودن دوده به روغن مي‌شود كه اين موضوع نيز باعث كاهش خاصيت روان‌كاري روغن مي‌شود. استفاده از بنزين‌هاي سوپر متناسب با تكنولوژي موتور، اين مشكل را تا حدودي برطرف مي‌كند.


آيا نوع روغن در مدت زمان تعويض آن موثر مي‌باشد؟

با پيشرفت تكنولوژي ساخت موتورها؛ شرايط كاركرد موتور از لحاظ افزايش دور، نسبت تراكم بالا، دماي احتراق بيشتر، فشار زيادتر به ياتاقان‌هاي ثابت و متحرك بيشتر شده است. لذا در اين راستا سازندگان روغن موتور را براين داشته است تا روغن‌هايي متناسب با تكنولوژي موتورها با زمان تعويض بيشتر توليد نمايند. امروزه با توجه به استانداردهاي زيست محيطي، تبخير و كاهش سطح روغن موتور محدود شده است و سرريز روغن به منظور تامين كسري روغن موتور كاهش يافته است.

از آنجا كه در بازار انواع روغن‌ها با درجات و كيفيت‌هاي مختلف موجود مي‌باشد، پيشنهاد مي‌شود با رجوع به دستورالعمل كارخانه سازنده خودرو، نسبت به استفاده از روغن توصيه شده و تعويض به‌موقع آن با توجه به نكات بيان شده، اقدام نماييد.


انتخاب روغن مناسب، تضمين‌كننده عمر طولاني و راندمان بالاي موتور:

براي انتخاب يك روغن موتور خوب، عوامل و پارامترهاي مختلفي بايد مدنظر قرار گيرد. يك روغن موتور مرغوب داراي گرانروي مناسب و ضريب اصطكاك بسيار پايين بوده و توانايي روان‌كاري بخش‌هاي مختلف و قطعات متحرك موتور را داراست. ضمنا روغن موتور علاوه بر سازگاري با تركيبات پليمري موجود بايد داراي اثرات بازدارندگي خوبي در مقابل زنگ زدگي،‌ خوردگي،‌ اكسيداسيون و سايش باشد.

تعویض روغن


پايه گرانروي روغن:

ويسكوزيته يا گرانروي، مقاوت سيال در مقابل جاري شدن است. به عبارت دیگر میزان مقاومت مولکول‌های یک سیال در  برابر فشار جاری شدن، به ویسکوزیته معروف است.

از لحاظ گرانروي، روغن به دو بخش تقسيم مي‌شود:
 1.  روغن‌هاي تك‌درجه‌اي (Mono Grade)
 2.  روغن‌هاي چنددرجه‌اي يا چهار فصل (Multi Grade)
امروزه استفاده از روغن‌هاي تك‌درجه‌اي مانند 30 يا 40، در موتورها توصيه نمي‌شود و روغن‌هاي چنددرجه‌اي (‌چهار فصل)،‌ كاربرد بيشتري دارند. اين روغن‌ها مطابق طبقه بندي SAE (انجمن مهندسي خودرو)، به صورت زير تعريف مي‌شوند:
20W50 , 10 W 40 : عدد قبل از W نشان‌دهنده گرانروي روغن موتور در دماي پايين بوده و هرچه اين عدد كمتر باشد، قابليت استفاده در دماي پايين‌تر را دارا است. عدد بعد از W، نشان‌دهنده گرانروي در دماي بالا بوده و هرچه اين عدد بزرگتر باشد، روغن در دماي بالاتر چسنده‌تر و سفت‌تر خواهد بود.

گرانروی روغن موتور

مهم‌ترين و با اهميت‌ترين خاصيت روغن، حضور آن ازلحظه استارت تا خاموش شدن موتور به صورت بي‌وقفه است؛ به نحوي كه با تمامي قطعات متحرك و ثابت در تماس باشد، لذا ويسكوزيته روغن بايستي به‌گونه‌اي انتخاب شود كه بهترين حالت روان‌كاري را در كمترين زمان ممكن سازد. ضمن اين‌كه خودرو در حالت سرد به راحتي استارت خورده و بدين ترتيب عمر باتري و استارت طولاني‌تر شود.


مشخصات کیفی روغن:

انستيتو نفتي آمريكا API براي طبقه‌بندي روغن‌ها برچسب كيفيت و فناوري ساخت آنها، كدبندي خاصي ابداع نموده است:
 • حرف اول: معرف نوع موتور محل مصرف (حرف C براي خودروهاي ديزلي و حرف S براي براي خودروهاي بنزيني)‌
 • حرف دوم: نشان‌دهنده سطح كيفيت روغن خواهد بود. به اين مفهوم كه حرف A پايين‌ترين سطح كارايي را نشان مي‌دهد و با بالا رفتن حروف؛ سطح كارايي نيز افزايش خواهد يافت. مانند SG , SJ , SL , SM ,… سطوح كارايي بالاتر، نشان از ميزان افزودني‌هاي بيشتر در روغن بوده و در تست آزمايشگاهي و عملكردي، شرايط حادتري را تحمل مي‌كنند. افزودني‌هاي مختلف، مقاومت روغن را براي شرايط سخت حرارتي و فشار زياد موتور بهينه مي‌كنند.
کدبندی API

روغن‌هاي توصيه شده توسط شركت‌هاي سازنده خودرو داراي خواص لازم بوده و نبايستي افزودني‌هاي متفرقه موجود در بازار را به آن اضافه نمود، زيرا موجب اختلال در عملكرد و خواصي كه از ابتدا در روغن وجود دارد مي‌شوند.


نكات بسیار مهم در تعویض روغن موتور:
 • سياه نشدن روغن در حين كاركرد نشانه مرغوبيت آن نيست بلكه به اين معناست كه روغن قابليت جذب ذرات اسيدي و ناخالصي را نداشته است.
 • از تركيب چند روغن با يكديگر و مصرف هم‌زمان آنها در موتور خودداري نماييد.
 • روغن موتور‌ها با سطح کیفیت (API) پایین‌تر به هیچ وجه نباید برای موتورهای با تکنولوژی بالا‌تر استفاده شود.
 • برای استفاده از روغن‌های با سطح کیفیت (API) بالا‌تر نیز برای خودروهای قدیمی بایستی احتیاط کرد و به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنیم.
 • توصیه اغلب سازندگان خودرو در مورد زمان و کیلومتر تعویض روغن موتور در خودروهای بنزینی با تکنولوژی روز دنیا هر 12000کیلومتر یا هر 1 سال یک‌بار می‌باشد. البته شرایط ذکر شده در مورد کارکرد خودرو در حالت معمولی می‌باشد!
 • توجه کنید که زمان تعویض روغن موتور به مسافت طی شده خودرو و مدت زمان ماندن روغن در داخل کار‌تر موتور بستگی دارد زیرا تغییرات خواص روغن موتور هم بستگی به مقدار کارکرد موتور دارد و هم بستگی به مدت زمانی که روغن در موتور بوده است. موارد استثنایی مثلا استارت زدن زیاد در هوای سرد یا حرکت زیاد در مسیرهای پر ترافیک، مدت زمان تعویض روغن موتور و فیلتر روغن را جلو می‌اندازد.
 • توصیه شرکتهای نفتی در مورد زمان تعویض روغن جهت محافظت بیشتر موتور خودرو ۳ تا ۶ ماه، بدون هیچ کارکردی و حداکثر 4800 کیلومتر درهر شرایط کارکرد می‌باشد.
 • از روغن‌های موتور استاندارد خودرور خود استفاده کنید.
 • بهتر است هر وقت که روغن موتور را عوض می‌کنید فیلتر روغن را هم تعویض کنید.

  تعویض فیلتر روغن

 • روغن موتور نباید از علامت‌های روی گیج (گژ) بالا‌تر و یا پایین‌تر باشد. زیادی روغن موتور باعث افزایش مصرف بنزین شده و علاوه بر تشکیل لایه رسوب کربنی به شمع‌های موتور آسیب می‌زند.

  گژ روغن موتور

 • در شرایط کارکرد سخت مثل طی مسافت‌های کوتاه، در جا کار کردن زیاد، ترافیک و یا حرکت در محیط‌های با گرد و غبار زیاد، شرایط آب و هوایی نامناسب (مناطق سرد سیر)، (مناطق گرم سیر)، روغن موتور را هر 5000 کیلومتر تعویض کنید.
 • افزایش کیلومتر تعویض موجب افزایش صدمات ناشی از تجمع رسوبات به صورت لجن و کاهش کارایی و آلودگی بیشتر محیط زیست می‌گردد.
 • می‌توان قبل از تعویض روغن با آزمایش کیفی زمان تعویض را مشخص نمود ولی سنجش کیفیت و میزان نا‌خالصی‌های روغن دارای هزینه بالایی است. سنجش یک نمونه معمولی روغن ۱۲ الی ۲۰ دلار هزینه در بر دارد که تقریبا «معادل هزینه تعویض روغن می‌باشد در حالی که تعویض روغن به ازای هر 4800 کیلومتر بدون هیچ‌گونه نگرانی می‌تواند از نظر هزینه به صرف باشد.
 • جهت تخلیه روغن موتور استفاده از دستگاه‌های مکش روغن از بالا توصیه نمی‌شود. به دلیل تجمع رسوبات، لجن‌ها و سایر آلاینده‌ها در کف کار‌تر، بهتر است که تخلیه روغن موتور از محل پیچ کار‌تر باشد.

  تعویض روغن با دستگاه ساکشن

  تعویض روغن از کارتر

 • در هنگام شستشوی موتور خودرو مقداری روغن و چربی شسته شده و به زمین می‌ریزد که شدیدا باعث آلودگی محیط زیست می‌گردد.
 • روغن سوخته، روغن ترمز، ضد یخ، و باتری خراب برای محیط زیست زیان آور است لذا از دور ریختن آن‌ها در محیط زیست خودداری نموده و یا آن‌ها را به عنوان زباله‌های زیان آور تحویل مامورین بازیافت دهید.

  محیط زیست

منابع:
ویکی پدیا
ایساکو
باشگاه خبرنگاران
oilbank.ir


گردآوری، ویرایش و بازنشر: وبسوار
تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
تعداد نظرات: ۱۳
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۰
0
2
پاسخ
خیلی ممنون از اطلاعات مربوط به روغن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: