کد خبر: ۱۵۳۹
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۳ - ۲۳:۰۵
تعداد بازدید: ۱۵۳۶۸
کارشناسان، خودروها را بر اساس اندازه و کاربرد به دسته‌های مجزایی تقسیم‌بندی می‌کنند که در این مقاله این دسته‌بندی‌ها را مرور خواهیم نمود.
 1. خودروهای شهری بسیار کوچک (A-Segment):
  خودروهای کلاس A خودروهایی هستند با انداز کوچک و کم‌مصرف که برای تردد در شهر طراحی شده‌اند. این خودروها موتورهای کم حجم با تعداد سیلندرهای کم دارند. برای نمونه دووماتیز و MVM110 در این کلاس قرار می‌گیرند.

  کلاس A

 2. خودروهای شهری کوچک (B-segment):
  خودروهایی که از کلاس A بزگتر هستند و برای تردد درشهر طراحی شده‌اند، ولی قابلیت تردد در خارج شهر را نیز دارند. این خودروها در بیشتر موارد هاچ‌بک هستند. به عنوان مثال تویوتا یاریس و پ‍‍ژو۲۰۶ و پراید در این کلاس قرار دارند.

  کلاس B

 3. خودروهای خانوادگی کوچک (C-segment):
  این خودروها از نظر اندازه متوسط و مناسب برای مصرف خانوادگی هستند. حجم موتور این خودرها عموما بین ۱۴۰۰ تا ۲۲۰۰ سی‌سی هستند. دراین خودروها سعی شده تعادلی بین فضای داخل، اندازه خودرو، عملکرد، تجهیزات و قیمت رعایت شود و به همین دلیل پرفروش‌ترین خودروها در دنیا هستند. به عنوان نمونه مزدا۳ و رنومگان دراین کلاس جا می‌گیرند.

  کلاس C

 4. خودروهای خانوادگی بزرگ (D-segment):
  این خودروها هم از نظر کاربرد برای کاربرد خانوادگی طراحی شده‌اند اما از نظر ابعاد بزرگ‌تر و جادارتر از خودروهای کلاس C هستند و معمولا از موتورهای قوی‌تری بهره می‌برند. پژو۴۰۵ و سیتروئن زانتیا دراین کلاس جای می‌گیرند.

  کلاس D

 5. خودروهای خانوادگی بزرگ نیمه لوکس (D-segment):
  خودروهای کلاس D که امکانات و تجهیزات بیشتری دارند در این دسته می‌گنجند. در سال‌های اخیر بیشتر خودروهای تولیدی در کلاس D‌ همراه با تجهیزات بیشتر و با اندازه‌های بزرگ‌تر عرضه می‌شوند. به عنوان نمونه تویوتا کمری، مرسدس c کلاس، بی‌ام‌و سری ۳ در این کلاس جا می‌گیرند.

  کلاس D نیمه لوکس

 6. خودروهای لوکس متوسط (E-segment):
  خودروهای کلاس E به خودروهایی با امکانات بیشتر و فضای بزرگتر از کلاس D گفته می‌شوند. این خودروها عموما همراه با تجهیزات بیشتری هستند. برای مثال نیسان ماکسیما دراین جایگاه قرار می‌گیرد.

  کلاس E

 7. خودروهای لوکس بزرگ (E-segment):
  خودروهای لوکس بزرگ نیز مانند خودروهای لوکس متوسط در کلاس E جای می‌گیرند. خودروهای لوکس بزرگ معمولا امکانات بیشتری نسبت به خودروهای لوکس متوسط دارند و از نظر ابعاد معمولا کمی بزگتر هستند. به عنوان نمونه مرسدس کلاسE، بی‌ام‌و سری ۵ و هیوندای آزرا در این کلاس قرار دارند.

  هیوندای آزرا کلاس E

 8. خودروهای مجلل (F-segment):
  به لوکس‌ترین، گران‌ترین وبزرگ‌ترین خودروهای سواری شخصی گفته می‌شود که معمولا درکنار آنها مدل طویل (Long wheel base) نیز عرضه می‌شوند. این خودروها معمولا از موتورهای قوی همراه با عملکرد بالا بهره می‌برند و به دلیل قیمت بالا تولید کمتری دارند. به عنوان نمونه مرسدس کلاس S، بی‌ام‌و سری ۷ و لکسوس LS در این کلاس جای می‌گیرند. 

  لکسوس LS

 9. رودستر (Roadster):
  به گونه‌ای از خودروها گفته می‌شود که عموما دو در هستند و قابلیت حمل دو سرنشسن را دارند. این خودروها فاقد سقف دائمی بوده و می‌توانند مترادف خودروی کانورتیبل بکار رود. به‌عنوان نمونه مرسدس SLK و آئودی TT در این کلاس قرار می‌گیرند. 

  آئودی TT

 10. اسپرت (Sport Car):
  این خودروها پرسرعت و به نسبت وزن، موتور قدرت‌مندتری دارند که از شتاب و قدرت مانور بالا، قابلیت ترمز منحصربه‌فرد و فرمان‌پذیری خوب بهره می‌برند و می‌توانند به فرم دو در و کوپه باشند. معمولا قسمت صندلی عقب از فضای اندکی برخوردار است. به عنوان نمونه مرسدس CLK، بی‌ام‌و سری ۳ کوپه و هیوندای کوپه دراین کلاس جای می‌گیرند.

  هیوندای کوپه

 11. گراند تورر (Grand tourer):
  طراحی این خودروها GT ترکیبی از خودروهای اسپرت و سدان است. همان‌طور که از اسم آنها پیداست برای پیمودن مسافت‌های طولانی طراحی شده‌اند و باید عملکرد خودروهای اسپرت و همچنین فضای کافی خودروهای سدان را برای سفری راحت داشته باشند. به عنوان نمونه مرسدس کلاس SL و بی‌ام‌و سری ۶ دراین کلاس جای می‌گیرند.

  BMW series 6

 12. MPV کوچک (M-segment):
  خودروهای چندمنظوره (ون) که از نظر ابعاد کوچک هستند و بر روی پلت‌فرم کلاس B ساخته می‌شوند. به عنوان مثال فیات ایده در این کلاس قرار می‌گیرد. 

  فیات ایده

 13. MPV جمع و جور (M-segment):
  حودروهای چندمنظوره (ون)که از نظر ابعاد متوسط هستند و بر روی پلت‌فرم خودروهای کلاس C ساخته می‌شوند. به عنوان نمونه مرسدس کلاس B و کیا کارنز در این کلاس جای می‌گیرند. 

  کیا کارنز

 14. MPV بزرگ (M-segment):
  خودروهای چندمنظوره (ون) که از نظر ابعاد متوسط هستند وبر روی پلت‌فرم خودروهای کلاس D ساخته می‌شوند. برای نمونه کیا کارنیوال در این کلاس جای می‌گیرد.

  کیا کارنیوال

 15. SUV کوچک (j-segment):
  به خودروهای شاسی بلندی گفته می‌شود که کاملا کوچک هستند و بر روی پلت فرم خودروهای کلاس C ساخته می‎شوند. به عنوان نمونه سوزوکی جیمنی در این کلاس جای می‌گیرد.

  سوزوکی جیمنی

 16. SUV جمع و جور (j-segment):
  به خودروهای شاسی بلندی گفته می‌شود که از نظر اندازه کوچک هستند و بیشتر برای استفاده شهری مناسب هستند. این خودروها معمولا بر روی پلت‌فرم خودروهای کلاس D ساخته می‌شوند. به عنوان نمونه بی‌ام‌و X3، سوزوکی گراند ویتارا و تویوتا RAV4 در این کلاس جای می‌گیرند.

  BMW X3

 17. SUV متوسط (j-segment):
  خودروهای شاسی بلند با قابلیت‌های بیابانی و نسبتا بزرگ هستند که امروزه معمولا با امکانات لوکس عرضه می‌شوند. این خودروها معمولا پنج یا هفت نفره هستند و بر روی پلت‌فرم خودروهای کلاس E ساخته می‌شوند. به عنوان نمونه مرسدس کلاس M، تویوتا پرادو، نیسان مورانو و کیا سورنتو در این کلاس جای می‌گیرند.

  کیا سورنتو

 18. SUV بزرگ (j-segment):
  به خودروهای شاسی بلندی گفته می‌شود که از نظر اندازه بزرگ و جادار هستند و وزن و مصرف بالایی دارند. بیشتر استفاده خارج شهری داشته و بر روی پلت‌فرم خودروهای کلاس F ساخته می‌شوند. به عنوان نمونه تویوتا لندکروزر دراین کلاس قرار دارد.

  تویوتا لندکروزر

منابع:
کلاچ نیوز
اطلس خودرو

گردآوری، ویرایش و بازنشر: وبسوار
برچسب ها: خودرو ، اندازه خودرو ، کاربرد خودرو ، کلاس خودرو ، اتومبیل ، کلاس بندی خودرو ، قسمت بندی خودرو ، کلاس بندی اتومبیل ، خودروهای شهری بسیار کوچک ، خودروهای شهری کوچک ، خودروهای شهری کوچک ، خودروهای خانوادگی کوچک ، دسته بندی خودروها ، دسته بندی خودروها بر اساس اندازه ، دسته بندی خودروها بر اساس کاربرد ، خودروهای خانوادگی بزرگ ، کلاس های خودرو ، کلاس های اتومبیل ، خودروهای خانوادگی بزرگ نیمه لوکس ، خودروهای خانوادگی نیمه لوکس ، خودروهای لوکس ، خودروهای خانوادگی بزرگ لوکس ، خودروهای بزرگ نیمه لوکس ، خودروهای لوکس متوسط ، خودروهای متوسط ، خودروهای لوکس بزرگ ، خودروهای مجلل ، رودستر ، Roadster ، segment ، خودروهای اسپرت ، Sport Car ، گراند تورر ، MPV کوچک ، MPV جمع و جور ، MPV بزرگ ، SUV کوچک ، SUV جمع و جور ، SUV متوسط ، SUV بزرگ ، خودرو کلاس A ، خودرو کلاس B ، خودرو کلاس C ، خودرو کلاس D ، خودرو کلاس E ، خودرو کلاس F ، خودرو کلاس J ، خودرو کلاس M ، کلاس خودروها ، کلاس اتومبیل ها ، دسته بندی اتومبیل ها بر اساس اندازه ، دسته بندی اتومبیل ها بر اساس کاربرد ، تقسیم بندی اتومبیل ها بر اساس اندازه ، تقسیم بندی اتومبیل ها بر اساس کاربرد ، قسیم بندی اتومبیل ها بر اساس کاربرد و اندازه
تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: