کد خبر: ۱۱۸۸
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۹
تعداد بازدید: ۲۵۸۰
معرفی راهکارهایی برای
سیستم بدن شما با تعیین نقطه متعادل وزنی، در برابر تغییرات وزن مقاومت می‌کند. حال برای شما که از افزایش وزن طولانی مدت رنج می‌برید راه حل چیست؟
رهایی از چاقی طولانی مدت

سیستم بدن شما با تعیین نقطه متعادل وزنی، در برابر تغییرات وزن مقاومت می‌نماید. حال برای شما که از افزایش وزن طولانی مدت رنج می‌برید و بارها رژیم‌های لاغری را امتحان نموده‌اید، راه حل چیست؟

طب سوزنی با تنظیم متابولیسم و اعضا داخلی بدن قفل بدن شما را بازنموده و با رعایت نکات زیر حس نشاط و جوانی و امید به آینده افزایش می‌یابد.

برخی مطالعات جدید پیشنهاد می‌کنند که 10 درصد کاهش وزن و حفظ آن برای مدت حدود 4 تا 6 ماه به بدن کمک می‌کند تا با وزن جدید تطابق یابد و روی عدد وزنی کمتری تنظیم شود.

وقتی یک دفعه مقدار زیادی از وزنتان را در مدت کوتاهی کاهش می‌دهید، اختلالاتی در سیستم داخلی بدن شما ایجاد می‌شود و از آنجا که بدن سعی می‌کند وزن را در محدوده راحت تری حفظ کند، ترشح هورمون‌هایی مانند گرلین، موجب تشدید احساس گرسنگی و ضعف در شما می‌گردد.

لذا بسیاری از متخصصین پیشنهاد می‌کنند که به جای این کار، با ایجاد تغییرات آهسته در غذا خوردن و فعالیت بدنی، ابتدا 10 درصد از وزنتان را کاهش دهید و قبل از اینکه بخواهید وزن بیشتری را کاهش دهید، این وزن جدید را برای چند ماه حفظ کنید. با این کار نه تنها پیغام‌های کافی برای کاهش نقطه تعادلی وزن در بدنتان ایجاد خواهند شد، بلکه شما نیز به خودتان این فرصت را خواهید داد که به انتخاب‌های غذایی جدید و کاهش حجم غذای مصرفی و افزایش فعالیت بدنی منظم عادت کنید.

وقتی افراد چاق 10 درصد از وزنشان را کاهش می‌دهند ممکن است وزن جدید، وزن دلخواهشان نباشد، اما آن‌ها این حقیقت را درک می‌نمایند که اندکی کاهش وزن می‌تواند برای بهبود سلامت آنان مفید باشد. در نتیجه احساس بهتری را درک خواهند کرد، خواب بهتر و انرژی بیشتری خواهند داشت و دردهای مفصلی آنان کاهش خواهد یافت. همچنین برخی افراد با این مقدار کاهش وزن می‌توانند داروهای مصرفی‌شان را کاهش دهند.

سؤال: وزن من می‌بایست چقدر باشد؟

اغلب افراد میزان کاهش وزنی را که می‌توانند از عهده آن بر آیند، بیش از حد تخمین می‌زنند و هنگامی که به وزن مطلوبشان نمی‌رسند، دلسرد می‌گردند.

توصیه می‌کنیم برای یافتن وزن دلخواه و یا وزن سالم خود، به گذشته‌تان بر گردید و به عنوان یک فرد بزرگ‌سال، تاریخچه وزنی خود را مرور کنید. سپس یک وزن مشخصی را که می‌توانید به طور طبیعی و نسبتاً آسان آن را حفظ کنید، مشخص نمایید و اگر دیدید که وزن فعلی شما از وزن دوران جوانی و یا قبل از ازدواجتان خیلی بیشتر است، تلاش برای رسیدن مجدد به وزن قبلی را فراموش کنید، زیرا وقتی که وزنتان افزایش می‌یابد، اندازه و تعداد سلول‌های چربی بدن شما نیز زیاد می‌شوند که احتمالاً از بازگشت شما به وزن قبلی، ممانعت خواهند کرد.

به جای اینکه مُدام روی عقربه‌ی وزنه تمرکز کنید، رفتارهای غذایی و عادات زندگی‌تان را بهبود دهید، مثلاً هر روز صبحانه بخورید، پیاده‌روی روزانه داشته باشید، سبزیجات و میوه‌جات بیشتری بخورید و (در ادامه خواهد آمد).

وقتی اهداف رفتاری‌تان را تنظیم کنید، اجرای آن‌ها آسان تر می‌شود و احساس بهتری خواهید داشت. رفتارهای غذایی صحیح را برای 3 تا 6 ماه رعایت کنید، سپس خواهید دید که آن‌ها به تدریج بخشی از الگوی زندگی شما خواهند شد.

اگر وزن فعلی شما خیلی بیشتر از وزن مطلوب شماست و با وجود اجرای رژیم‌های لاغری متعدد، نتوانسته‌اید وزنتان را کاهش دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم که طب سوزنی را امتحان کنید. طب سوزنی متابولیسم بدن شما را به دوران جوانی بر می‌گرداند و حس شادابی آن در حین کاهش وزن بسیار لذت‌بخش است.

«متابولیسم» یا «سوخت و ساز» بدن در بعضی افراد به طور ژنتیکی بالاست (این افراد هر چقدر هم غذا بخورند، چاق نمی‌شوند) و در بعضی پایین است (این افراد با خوردن کمترین غذا چاق شده و به آسانی لاغر نمی‌شوند) و در بعضی افراد معمولی است.

علل پایین بودن متابولیسم بدن شامل موارد زیر است:

1- گرسنگی

2- رژیم غذایی کم کالری

3- خوردن زیاد غذاهای شیرین مثل شیرینی‌ها، آب نبات، نوشابه، ژله و کیک‌ها در طی روز.

4- ورزش نکردن و کمبود فعالیت بدنی

5- کم کاری تیروئید

حال چند راهکار برای افزایش متابولیسم بدن را برایتان ذکر می‌کنم:

1- صبحانه را حتماً بخورید:

برای افزایش متابولیسم بدن، همیشه اول صبح، صبحانه را بخورید. اگر شما تا وسط صبح (حدود ساعت 10) یا بعدازظهر چیزی نخورید، متابولیسم بدنتان آهسته و کند می‌شود. خوردن صبحانه برای سوخت و ساز بدن شما مانند افزودن هیزم به اجاق است، یعنی همان طور که هیزم چوبی، اجاق را شعله‌ورتر می‌سازد، صبحانه نیز سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد.

2- افزایش تعداد وعده‌های غذایی:

به جای 3 وعده غذایی، 4 تا 6 وعده غذایی را بافاصلهٔ 2 تا 3 ساعت از یکدیگر بخورید. البته در این صورت باید حجم هر وعده غذایی کمتر از وعده‌های قبلی باشد، یعنی همان مقدار غذا را که در سه وعده می‌خوردید، باید در 6 وعده بخورید نه اینکه بیشتر غذا بخورید. خوردن مقادیر کم غذا در وعده‌های متعدد، متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد.

3- خوردن غذاهای کم کالری:

سعی کنید از داروهای افزایش‌دهنده متابولیسم بدن استفاده نکنید. به جای آن‌ها از مواد غذایی کم کالری یا چربی سوز مانند سبزی‌ها میوه‌ها و غلات سبوس‌دار استفاده کنید.

4- ورزش کردن:

اگر شاغل هستید سعی کنید روزانه مقداری از مسیر کار خود را پیاده بروید. به جای استفاده از آسانسور، از پله‌ها استفاده کنید. به جای سوارشدن به ماشین، پیاده‌روی کنید. سعی کنید روزانه حداقل یک ساعت ورزش یا پیاده‌روی کنید تا انرژی بدنتان را بسوزانید. به جای اینکه پول خود را صرف خرید داروهای قلابی لاغری کنید، هفته‌ای 3 تا 4 بار و هر بار به مدت 30 تا 40 دقیقه پیاده‌روی کنید. این کار بهترین راه برای افزایش متابولیسم است.

5- هیچ‌وقت گرسنه نمانید:

اگر در حال اجرای رژیم لاغری هستید یا می‌خواهید لاغر شوید، سعی کنید هیچ‌وقت گرسنه نمانید، زیرا گرسنه ماندن باعث می‌شود متابولیسم بدنتان به سرعت پایین بیاید. هیچ‌وقت برای 5 تا 6 ساعت بین وعده‌های غذایی خود گرسنه نمانید.

6- طب سوزنی

طب سوزنی در افرادی که متابولیسم پایینی دارند باعث می‌شود متابولیسم بدنشان فعال‌شده و بتوانند شروع به کم کردن وزن اضافه خود بکنند.

دکتر علی اعتمادی بروجنی [طب سوزنی]

منبع:pezeshkonline.ir

ویرایش ادبی و بازنشر: وبسوار

تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: