کد خبر: ۱۱۴۰
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۲
تعداد بازدید: ۳۲۷۰
گردشگري سلامت، نوعي از گردشگري است كه به منظور حفظ، بهبود و حصول مجدد سلامت جسمي و ذهني انسان به مدتي بيش از 24 ساعت و كمتر از يك سال صورت می‌گیرد.

گردشگري سلامت، نوعي از گردشگري است كه به منظور حفظ، بهبود و حصول مجدد سلامت جسمي و ذهني انسان به مدتي بيش از 24 ساعت و كمتر از يك سال صورت می‌گیرد. امروزه مجموعه عواملی مثل مسن‌تر شدن جمعیت، افزایش سطح دانش، اقتضائات سیستم خدمات بهداشتی، دور شدن از تنش‌های زندگی روزمره، تجديد قوا بدون مداخله پزشکی و تغییر در باورهای مردم موجب شده است تا گردشگري سلامت در حال حاضر در زمره رو به رشدترين انواع گردشگري دنیا محسوب شود.

توانمندی‌های بالقوه و وسيع كشور ما در زمینه انواع مختلف گردشگري سلامت به خصوص حوزه آب‌های معدنی و آب درمانی موجب شده است تا شفقنا سراغ دکتر داریوش قهرمان پور از پزشکان به نام ایرانی و همچنین اولین پزشکی که هم در حوزه گردشگری و هم در حوزه سلامت به صورت تخصصی آموزش دیده است برود تا ضمن کسب اطلاعات لازم در خصوص انواع آب‌های معدنی (طبیعی) و خواص درمانی و پزشکی آن، توانمندی‌های کشور در زمینه چشمه‌ها و آب‌های معدنی جهت جذب گردشگر سلامت را جویا شود.

*آقای دکتر لطفاً در ابتدا انواع آب‌های معدنی را ذکر و در خصوص هر کدام از این آب‌ها و خواص آن توضیحی ارائه دهید؟

قهرمان پور: آب‌های معدنی سه منشأ اصلی سطحی، عمقی و مخلوط دارند که آب‌های ژئوترمال (سطحی) اغلب گرم هستند و حرارتی در حدود 35 تا 40 درجه سانتی‌گراد دارند و خواص فيزيكی و شيميایی آن‌ها بستگی به زمین‌هایی دارد كه از آن عبور کرده‌اند. آب‌های با منشأ عمقی نیز معمولاً از اعماق زياد زمين نشأت‌گرفته‌اند و حاصل بخار آخرين مرحله‌ی مگمای درون زمين هستند. اغلب آب‌های موجود در طبيعت، منشأ خارجی دارند و فقط تعداد كمی از آن‌ها دارای منشأ عمقی‌اند. باید گفت آب‌های عمقی به هنگام بیرون آمدن با آب‌های سطحی در آمیخته می‌شوند اما آب‌های معدنی با منشأ مخلوط معمولاً آمیزه‌ای از انواع سطحی و عمقی هستند که اغلب اين آب‌ها در هنگام خروج از خود رسوباتی به جای می‌گذارند يا در مورد آب‌های آهن دار به ايجاد رگه‌های فلزی منجر می‌شوند و گاه به رنگ‌های مختلف در می‌آید و منظره‌ی بسيار زيبايی را به وجود می‌آورد.

آب‌های معدنی، معدن سلامتی

وجود گل و لای نيز در اغلب چشمه‌های معدنی سبب كاربرد درمانی می‌شود آب‌های رادیو اکتیو اغلب دارای گاز «رادون» هستند و بايد از اتلاف آن پرهیز شود زیرا هم گران‌قیمت و کاربرد درمانی دارند و هم برای گیاهان و دام‌ها خطرناک هستند، واکنش‌های فیزیکی و شیمیایی طعم آب‌های معدنی نيز بستگی به نمک‌های محلول در آن‌ها دارد. به همين جهت آب‌های دارای «يون كلريد» شور و آب‌های منيزيم دار، تلخ‌مزه هستند. به علت وجود بعضی گازها مانند گاز سولفيد هیدروژن آب‌های معدنی ممکن است بدبو باشند. اگر بخواهیم ژئوترمیک یا زمین گرمایی (ولکانیک) با توجه به فعل‌وانفعال‌های فیزیک و شیمیایی که در درون زمینی اتفاق می‌افتد را تقسیم‌بندی کنیم، باید گفت حرارت آب‌های گرم به 5 دسته تقسیم می‌شوند، آب‌های خيلی گرم حرارت بالاتر از 45 درجه سانتی‌گراد، آب‌های گرم با حرارت 35 تا 45 درجه سانتی‌گراد، آب‌های نيم گرم با دمای 28 الی 35 درجه، آب‌های معتدل با دمای 23 الی 28 درجه‌ی سانتی‌گراد و آب‌های سرد كه حرارت زير 23 درجه‌ی سانتی‌گراد تقسیم می‌شوند.

*به جز ایران، چه کشورهای در دنیا دارای منابع آب معدنی یا چشمه‌های راديو اكتيو جهان هستند؟

آب‌های معدنی، معدن سلامتی

قهرمان پور: هند، برزيل، آفريقای جنوبی، استراليا، مالزی و ايالت متحده آمريكا از جمله مهم‌ترین کشورهای دارای چشمه‌های راديو اكتيو جهان هستند در ايران نیز چشمه‌های معدنی رامسر يكی از چند منطقه در جهان است که رادیو اکتیویته بالایی دارد به طوری که چشمه‌های آب گرم رامسر دارای مواد رادیو اکتیو و گاز رادون هستند و چنانچه مورد توجه قرار گيرند، می‌توانند يكی از جاذبه‌های مهم توريستی و درآمد ملی كشورمان باشند؛ اما اگر بخواهیم آب دهی برخی چشمه‌های آب گرم معروف دنیا رو باهم مقایسه کنیم باید گفت چشمه موتيه فرانسه 2000 ليتر در دقيقه، چشمه گاوميش گلی سرعين اردبيل 3000 ليتر در دقيقه و مجموع چشمه‌های معدنی فرانسه 70 هزار مترمکعب در روز (معادل یک صدم آب دهی رودخانه سن پاريس) است.

*آیا آماری از گردشگران استفاده‌کننده از آب‌های معدنی در کشورهای دنیا وجود دارد و کدام کشور بیش‌ترین گردشگر را در این زمینه جذب کرده است؟

قهرمان پور: روسیه با سالانه 8 میلیون نفر توریست خارجی موفق‌ترین کشور در زمینه جذب گردشگر است و بعد از آن کشورهای سوئیس سالانه 800 هزار نفر، اسپانیا 400 هزار نفر، ايتاليا 200 هزار نفر توریست خارجی، آلمان و مجارستان سالانه 10 میلیون نفر بیش‌ترین گردشگر را جذب خود می‌کنند و اما در خصوص تعداد گردشگر برای استفاده از آب‌های معدنی ژاپن (فقط شهر بپو) سالانه 13 میلیون نفر گردشگر سلامت جذب خود می‌کند و این کشور دارای 12000 چشمه‌ی معدنی است و آمارهای به دست آمده نشان داده است كه به طور متوسط هر ژاپنی يک بار در سال از آب‌های معدنی استفاده می‌کند، در اين كشورها، صدها پزشک متخصص و هزاران نیروی انسانی در ايستگاه آب معدنی متعدد، هتل‌ها و متل‌های مجهز، پذيرای بيماران و گردشگران هستند و ایران با وجود اینکه در رتبه‌های نخست آب‌های معدنی و طبیعی دنیا قرار دارند هنوز موفق به توسعه و جذب گردشگر در این زمینه نشده است.

* در زمینه آب درمانی و روش‌های مختلف درمان با آب‌های گرم توضیحی ارائه بدهید چون بسیاری از مردم که به این مناطق برای درمان مراجعه می‌کنند حتی از ابتدایی‌ترین روش‌های درمان آشنایی ندارند. متأسفانه در این خصوص پزشکانی نیز در مراکز آب درمانی وجود ندارند تا راهنمایی‌های لازم را به مراجعین ارائه دهند.

قهرمان پور: در آب درمانی و استفاده از آب‌های معدنی باید علاوه بر خواص فيزيكی و شيميایی آب، به عواملی مانند آب و هوای منطقه، ارتفاع از سطح دريا، روش درمان و وضعيت سلامت افراد توجه کرد و حتی مراجعین بايد دوره، فصل استفاده و نيز منظم بودن درمان را نیز رعايت کنند اما در مورد روش‌های مختلف درمان با آب‌های گرم معدنی باید گفت نوشیدن، استحمام، دوش گرفتن، شست و شوی، موضعی، تزريق، بخور دادن و گل درمانی از جمله روش‌های صحیح و پیشنهادی درمان با آب‌های گرم به شمار می رود و در زمینه موارد درمان نیز باید گفت آب درمانی معمولاً در روش شست و شوی موضعی بيشتر در مورد دهان، حلق، بينی و مجرای واژينال به كار می رود.

نوع بخور بيشتر با آب گرم با حرارت 42 تا 45 درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود و به صورت حمام بخار و در مدت زمان معين زير نظر پزشک جهت درمان بیماری‌های تنفسی به كار می رود. از آب‌های معدنی سرد به صورت استخرهای ویژه جهت درمان بیماری‌های فلج و راشيتيسم و زير نظر پزشک استفاده می‌شود؛ اما نکته مهم در مورد استفاده از آب‌های معدنی این است که استفاده از این آب‌ها برای بیماران فشارخون بالا، قلبی - عروقی، سل، كليوی و سرطانی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

* همان طور که معتقد هستید ایران در زمینه در اختیار داشتن آب‌های معدنی در رتبه‌های نخست دنیا قرار دارد و اگر به خوبی بتوان از آن در زمینه جذب گردشگر استفاده کرد می‌توان به منبع بزرگ برای جذب توریست سلامت در منطقه حتی سایر کشورهای دنیا تبدیل شد. ضمن دسته‌بندی از آب‌های طبیعی در مورد خواص درمانی هر کدام از این آب‌ها نیز توضیحی ارائه دهید تا عملاً اهمیت این نعمت خدادادی بیشتر تبیین شود؟

آب‌های معدنی، معدن سلامتی

قهرمان پور: آب‌های معدنی کشور را می‌توان به 6 دسته مختلف آب‌های گوگردی (سولفوره)، آب‌های سولفاته، آب‌های بيكربناته، آب‌های كلروره، آب‌های آهن دار و آب‌های پرتو زا تقسیم کرد که هر کدام از این آب‌ها در نوع خود بسیار ارزشمند هستند و خاصیت فوق‌العاده درمانی دارند، اما در مورد روش استفاده از این آب‌ها باید گفت، آب‌های گوگردی (سولفوره) به صورت تنفسی، بخور و نوشیدن به كار می رود و اکثراً در مورد بیماری‌های تنفسی، جلدی و رماتيسمی به كار می روند مثل چشمه سادات محله رامسر، آب‌های سولفاته کاتیون‌های سديم و منيزيم دارند این آب‌ها ملين و صفرا آورند و برای دفع مواد زائد بدن مانند اوره کاربرد دارند اين آب‌ها چنانچه همراه با آب‌های كلريد دار باشند به آب‌های كلروسولفاته موسوم‌اند كه خاصيت تسكين دهندگی، ضد خارش و ملين دارند مثل چشمه‌ی آب گرم سراب، آب‌های بيكربناته هم به صورت نوشیدن و هم جهت تن شستن به كار می روند و به علت گازدار بودن كاربرد خارجی آن‌ها سبب ازدياد ادرار کند شدن نبض و باز شدن عروق می‌گردد نوشیدن آن‌ها نيز سبب ازدياد ترشحات معدی، ازدياد صفرا، بهبود فعاليت كليه، دفع اسيداوريک و بهبود متابوليسم پروتئيدها، گلوسيدها و كلسترول می‌شوند مثل چشمه‌های خرقان قزوین (کربناته) و سرعین اردبیل (بیکربناته)، آب‌های كلروره اين آب‌ها نيز به صورت درون بدنی و بیرون بدنی جهت درمان بیماری‌های رماتيسم، راشيتيسم و يا تورم موضعی به كار می روند استحمام با آب‌های كلروره سبب باز شدن عروق محيطی می‌گردد و بيشتر به صورت قرقره و شست و شوی بينی جهت بیماری‌های دستگاه تنفسی به كار می روند

اين آب‌ها همچنين محرک، مدر و تسكين دهنده‌اند و سبب تحريک دستگاه گوارش می‌شوند. مثل چشمه قلعه عسکر کرمان، آب‌های آهن دار اين آب‌ها حاوی تركیب های مختلف آهن هستند و سبب ازدياد گلبولهای قرمز و هموگلوبين می‌شوند و جهت درمان بيماريهای كم خونی و نيز بهبود گوارش و رشد بدن به كار می روند مثل چشمه‌های آهن آبعلی و آب گرم لاریجان دارای آب آهن دار هستند، آب‌های پرتو زا اين آب‌ها حاوی گازهای راديواكتيو به ویژه گاز رادون هستند و كاربرد آن‌ها سبب فزونی فعاليت بافتها می‌شود و اكثراً برای دردهای رماتيسمی، مفصلی و عصبی به كار می رونداين آب‌ها همچنين در مورد بیماری‌های جلدی مانند اگزمای پرخارش و نيز بیماری‌های زنانگی موثرند. نوشيدن آن‌ها سبب دفع اسيداوريک موجود در ادرار و در نتيجه تسكين دردهای مفصلی می‌شود. مثل چشمه آب سیاه رامسر و نیز بیشتر آب‌های گرم اردبیل.

منبع: شفقنا

ویرایش و بازنشر: وبسوار


تازه‌ترین خبرها

نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش

ایران در حال نمایش حضور خود در عراق است و سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای عراقی نقش مهمی را در سرکوب داعش ایفا می‌کند.

داعش نام «کوبانی» را تغییر داد

تروریست‌های داعش پس از تصرف محورهای اصلی شهر کوبانی، نام این شهر را به «عین السلام» تغییر دادند.

سه اولویت جهان اسلام از دیدگاه رهبری

دشمن با افروختن آتش جنگ ميان مسلمانان، انگيزه‏‌هاى مقاومت و مجاهدت را در آنان به انحراف كشانده، كارگزاران استكبار را كه دشمنان حقيقى‏‌اند، در حاشيه‏‌ى امن قرار دهد.
اخبار سیاسی بیشتر »

مدال طلای والیبال ایران پس از 56 سال

تیم ملی والیبال ایران پس از شکست ژاپن در آخرین دیدار بازی‌های آسیایی اینچئون، سرانجام به عنوان قهرمانی والیبال آسیا نائل شد.

صعود تیم والیبال ایران به دور نهایی

با پیروزی تیم والیبال آرژانتین از تیم آمریکا، ایران به دور نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان صعود کرد.

تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران موفق شد برای نخستین بار به مقام قهرمانی جهان نائل شود.
اخبار ورزشی بیشتر »

خطر سرمایه‌گذاری در موسسات غیرمجاز

مشروح سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص تسهیلات، نرخ سود، وام مسکن و کارمزد خدمات بانکی.

روش قانونی سوء اثر چک برگشتی

به دنبال افزایش آمار چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر؛ گروه‌های مختلفی با تبلیغات گسترده و البته به شکل غیرقانونی نسبت به رفع سوء اینگونه چک‌ها اقدام کرده‌اند.

اقتصاد ایران در وضعیت رکود

اسحاق جهانگیری گفت: توسعه صادرات غیرنفتی نقش تعیین كننده‌ای در خروج از شرایط فعلی كه اقتصاد كشور در شرایط ركود قرار گرفته است دارد.
اخبار اقتصادی بیشتر »

سقوط خودروی 206 به گودال 15 متری

سرنشینان یک دستگاه خودروی 206 که خانم و آقایی 20 و ۲۵ ساله بودند به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

زن 33 ساله خود را به آتش کشید

زنی 33 ساله‌ای شب گذشته در شهر قدس واقع در استان تهران با ریختن بنزین روی خود اقدام به خودسوزی کرد.

نجات کارگر افغانی پس از سقوط از طبقه 5

یک کارگر 30 ساله افغان مشغول جوشکاری در بالاترین نقطه یک ساختمان بود که ناگهان به دلیل بی‌احتیاطی از طبقه پنجم به حیاط ملک مجاور سقوط کرد.
اخبار حوادث بیشتر »

آزادی «شهرام جزایری» پس از 11 سال

شهرام جزایری که به اتهامات مختلف به زندان رفته بود و به عنوان مفسد اقتصادی شناخته شده بود پس از یازده سال از زندان آزاد شد.

مجرمیت مدیر مسئول روزنامه شرق

مدیر مسئول روزنامه شرق بابت انتشار خبر درباره وضع مرکز معتادان شفق به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آراء هیأت منصفه دادگاه مجرم شناخته شد.

دانش‌آموزان شین‌آبادی و بوی‌ماه مهر +عکس

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دختران دانش‌آموز شین‌آباد و والدین آنها نسبت به روند درمانی و حمایت واقعی مقامات دولتی در سه سال گذشته انتقاد کردند.
اخبار اجتماعی بیشتر »

ارتباط چاقی با بلوغ زودرس و کوتاهی قد

انتهای بلوغ پایان رشد است که گاهی این بلوغ دیر و گاهی زود اتفاق می‌افتد که هر دو ایراد دارند؛ اما بلوغ زودرس قد را می‌سوزاند.

شناسایی محل دقیق ظهور ویروس ایدز

دانشمندان دانشگاه آکسفورد منشاء بیماری همه‌گیر ایدز را در کینشازا، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو شناسایی کرده‌اند.

متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران

طبق آمار گزارش شده حدود 28 هزار مبتلا در کشور شناسایی شده‌اند. البته در کنار این، آمار تخمینی ما حدود 100 هزار نفر است.
اخبار پزشکی بیشتر »

تمسخر اپل توسط سامسونگ

در پی رونمایی آیفون 6 توسط شرکت اپل که بزرگترین صفحه نمایش سری تلفن‌های همراه این شرکت را به خود اختصاص داده، سامسونگ با انتشار متنی در توئیتر آن را به سخره گرفت.

10 برند ارزشمند و گران‌قیمت جهان

برند اپل با ارزش 117 میلیارد دلار به عنوان گران‌ترین برند جهان شناخته شد. پس از آن برندهای گوگل، IBM ...

رونمایی اینتل از پردازشگر 8 هسته‌ای

شرکت اینتل از cpu جدید هشت هسته‌ای خود با نام Intel Core i۷-۵۹۶۰X رونمایی کرد.
اخبار فناوری بیشتر »
header
header
header
header
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: